Wydarzenia

Prywatyzacja PKL-u pod lupą prokuratury

Prywatyzacja PKL-u pod lupą prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości do jakich mogło dojść w procesie prywatyzacji spółki Polskie Koleje Linowe SA (PKL).
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji kolejek górskich złożył do krakowskiej prokuratury poseł Arkadiusz Mularczyk (SP), a postępowanie prowadzone jest z art. 231 par. 1 kodeksu karnego, gdzie mowa jest o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Przypomnijmy, że pełny pakiet akcji PKL SA zakupiła w maju br. od PKP SA za 215 mln zł spółka Polskie Koleje Górskie, utworzona przez 4 gminy tatrzańskie: Zakopane, Kościelisko, Poronin i Bukowinę Tatrzańską. Dopiero po transakcji wyszło na jaw, że partnerem samorządowców podhalańskich jest zagraniczny fundusz inwestycyjny Mid Europa Partner, który wyłożył pieniądze na zakup akcji PKL.
Alarmując prokuraturę sądecki parlamentarzysta m.in. podniósł zarzut, że udziały samorządów w spółce Polski Koleje Górskie są na symbolicznym poziomie (gminy wyłożyły po 100 tys. zł) i de facto społeczność lokalna nie będzie mieć żadnego wpływu na losy majątku PKL. Do spółki należy m.in. siedem kolejek górskich, w tym na Kasprowy Wierch i Górę Parkową w Krynicy-Zdroju.