Ekonomia i rynek

Problemy Newagu. Wciąż bez umowy z Kolejami Dolnośląskimi

Problemy Newagu. Wciąż bez umowy z Kolejami Dolnośląskimi

Koleje Dolnośląskie w dalszym ciągu nie podpisały umowy z firmą Newag na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wciąż trwają procedury przetargowe, a dokumentacja znajduje się w obecnej chwili pod kontrolą Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych – podaje Inforail.pl, powołując się na wypowiedź Justyny Stachniewicz z Kolei Dolnośląskich.

Stachniewicz nie potrafiła też udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące terminu ewentualnego zawarcie umowy pomiędzy obiema stronami. 

Pod koniec listopada zeszłego roku Newag zaoferował najkorzystniejszą cenowo ofertę na dostawę jedenastu ezt-ów dla KD. W przetargu wzięła udział również bydgoska PESA, która złożyła odwołanie do KIO, gdzie jednak protest spółki przepadł.

W kontekście wyroku KIO słusznie powinna dziwić trwająca podejrzanie długo kontrola Prezesa UZP, która nie jest w interesie żadnej ze strony, zarówno KD jak i Newagu.

Tymczasem pierwsza dostawa pociągów zaplanowana jest już na maj br. i domyślnie potrwa do sierpnia 2015 roku. Wartość zamówienia to 177,3 mln zł. Zakupione Impulsy mają jeździć na trasach Wrocław-Wałbrzych, Wrocław-Jelenia Góra oraz na obszarze aglomeracji wrocławskiej. Nie będą to jednak pierwsze tego typu pojazdy samorządowego przewoźnika. KD posiadają w swojej ofercie już pięć ezt-ów, które zakupiono od Newagu jeszcze w 2011 roku. Do obsługi połączeń samorządowego przewoźnika trafiły w 2013 roku.

  

źródło: Inforail.pl