NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu PKP Intercity „Poznaj Polskę”!

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu PKP Intercity „Poznaj Polskę”!

Redakcja
Fot. PKP Intercity

Organizowany przez PKP Intercity pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki konkurs „Poznaj Polskę” za nami. W tym roku nagrodzeni zostali uczniowie szkół z Warszawy, Chodzieży oraz Łodzi. Konkurs jest kontynuacją działań przewoźnika w obszarze promowania kolei wśród placówek edukacyjnych. PKP Intercity współpracuje z MEiN przy programie o tej samej nazwie, którego celem jest zachęcanie szkół do organizowania szkolnych wycieczek.

Uczniowie szkół podczas tegorocznego konkursu wykazali się niebywałą kreatywnością i stworzyli niepowtarzalne prace. Laureatów może być jednak tylko trzech. Uczniowie LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uplasowali się na pierwszym miejscu, Zespołu Szkół im Hipolita Cegielskiego w Chodzieży na miejscu drugim, a trzecie miejsce otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 162 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Łodzi.

Zwycięska szkoła otrzyma bilet „tam i z powrotem” w wybrane miejsce w kraju dla 35 osób, a także nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. Laureatom drugiego miejsca zostanie przekazana nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł, a trzeciego 1000 zł. Wszyscy wyróżnieni otrzymają gadżety o równej wartości 1500 zł dla każdej szkoły.

Aby wygrać konkurs „Poznaj Polskę” należało wykonać pracę pokazującą w kreatywny sposób, do jakiego miejsca i dlaczego uczestnicy chcieliby pojechać pociągiem PKP Intercity na wycieczkę klasową. Wykonanie pracy konkursowej polegało na stworzeniu filmu, kompozycji muzycznej lub pracy multimedialnej na temat wskazany w zadaniu konkursowym. Zwycięska szkoła wykazała się wielką kreatywnością i nagrała teledysk do własnej piosenki.

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym z nich komisja wyłoniła 10 prac konkursowych, które zakwalifikowały się do etapu drugiego. Zakwalifikowane drużyny wzięły następnie udział w głosowaniu na najlepszą Pracę Wyróżnioną. Użytkownicy, którzy otrzymali największą liczbę autentycznych, unikalnych głosów w drugim etapie, zajęli odpowiednio I, II i III miejsce.

Program „Poznaj Polskę”

Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało w tym roku już szóstą edycję programu „Poznaj Polskę”. Jego misją jest wspieranie szkół w uatrakcyjnianiu zajęć, a także dofinansowywanie szkolnych wycieczek. To idealna okazja do tego, aby lepiej poznać Polskę. PKP Intercity jako partner programu wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki zachęca do korzystania z kolei jako najlepszego, bezpiecznego i najbardziej ekologicznego środka transportu na szkolne wyjazdy.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło już ponad 180 mln zł na dofinansowania w wysokości 80 proc. kosztów wycieczki, w tym m.in. kosztów przejazdu. W latach 2021-2023 r. zorganizowano 22 029 wycieczek szkolnych w ramach programu.

Szkoły podróżują taniej

Konkurs to nie jedyna inicjatywa PKP Intercity skierowana do szkół. Narodowy przewoźnik przygotował ofertę przejazdów grupowych dla placówek oświatowych. To propozycja dla tych, którzy podróżują w co najmniej 11 osób. W ramach oferty, podróże pociągami kategorii EIC oraz EIP, od poniedziałku do czwartku oraz w soboty są o 20% tańsze, a w piątki i niedziele o 15% od cen regularnych. Na przejazdy pociągami kategorii TLK oraz IC stosuje się upust 30% od ceny bazowej. Ponadto na każde 15 osób korzystających z przejazdu przypada jeden bezpłatny bilet (np. dla opiekuna). Należy jednak pamiętać, że liczba osób w grupie korzystających z darmowego przejazdu nie może być większa niż cztery.

Od września 2022 roku do końca maja 2023 z przejazdów grupowych skorzystało 168,5 tys. osób, w tym młodzież i dzieci stanowiły ponad 72 proc. (121,8 tys. osób). Przewoźnik zrealizował niemal 6 tys. wniosków o przejazdy grupowe.

Wniosek na przejazd w grupie składa się online, za pośrednictwem podstrony przejazdygrupowe.intercity.pl Można go złożyć na 90 dni przed podróżą, co ułatwia planowanie wycieczki, gdy jest ona organizowana z większym wyprzedzeniem. Liczba miejsc dostępnych w ofercie jest limitowana, dlatego warto jak najwcześniej zarezerwować miejsca dla grupy. Najpóźniej można to zrobić na 14 dni przed planowanym terminem wyjazdu. PKP Intercity rozpatruje wnioski na przejazdy grupowe maksymalnie do 5 dni roboczych.

Warto pamiętać, że we wszystkich pociągach PKP Intercity osoby posiadające ulgi ustawowe korzystają ze swoich indywidualnych uprawnień, dzięki czemu za bilety zapłacą jeszcze mniej. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych są objęci 37% ulgą na przejazdy pociągami PKP Intercity.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności