Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

Powrót połączeń z Czechami. Mieszkańcy woj. śląskiego nie pojadą. Kary nawet 170 tys. zł

Powrót połączeń z Czechami. Mieszkańcy woj. śląskiego nie pojadą. Kary nawet 170 tys. zł Fot. NaKolei.pl (ilustracyjne)

Transport kolejowy między Czechami a Polską zostanie wznowiony już w poniedziałek. Otwarcie granic nie dotyczy mieszkańców województwa śląskiego, którzy za próbę przekroczenia granicy mogą zostać obciążeni grzywną w wysokości nawet miliona koron.

Po trzymiesięcznej przerwie w realizacji połączeń transgranicznych z Czechami, spowodowanej epidemią koronawirusa, pociągi ponownie przekroczą przejścia graniczne Bogumin / Chałupki i Piotrowice koło Karwiny / Zebrzydowice. Pierwsze pociągi pojadą 22 czerwca, natomiast 26 czerwca zaczną również funkcjonować pociągi kategorii TLK z Bogumina nad Morze Bałtyckie: do Świnoujścia, Helu i Kołobrzegu. Lecz połączenia te w dalszym ciągu będą realizowane bez wagonów sypialnianych.

Na przejściach granicznych prowadzane będą kontrole graniczne w pociągach z Polski do Czech. Polacy mogą swobodnie wjechać na teren Republiki Czeskiej, przy czym nie są zobligowani do okazywania żadnego specjalnego zaświadczeniu czy wyniku testu na koronawirusa. Nowe rozporządzenie nie obejmuje jednak mieszkańców województwa śląskiego, którzy za próbę przekroczenia granicy z Czechami mogą zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 170 tys. złotych.