Kolej jest dla ludzi

Poniedziałkowe powroty pielgrzymów. Pociągami Kraków opuściło więcej osób niż przypuszczano

Poniedziałkowe powroty pielgrzymów. Pociągami Kraków opuściło więcej osób niż przypuszczano

Poniedziałek był drugim dniem powrotów pielgrzymów z Krakowa. Wczoraj do godziny 15:00 uruchomiono 58 pociągów specjalnych. Już w niedzielne południe z Krakowa wyjechało tylu pielgrzymów, ilu według wstępnych szacunków miało wyjechać do końca wszelkich odpraw.

Większa niż przewidywana liczba osób powracających do domów koleją wyniknęła m.in. z powodu nagłej zmiany środka transportu przez pielgrzymów. Dla nich uruchomiono dodatkowe składy. Specjalny pociąg uruchomiono np. dla grupy pielgrzymów z Włoch i Portugalii, którzy pomylili trasę przejazdu.

Ruch podróżnych odbywał się bez większych zakłóceń. Część z pasażerów podróżowała pociągami PKP Intercity.

Wstępnie szacujemy, że w czasie ŚDM do Krakowa i Częstochowy na pokładach naszych pociągów podróżowało blisko 100 tys. pielgrzymów. Uruchomiliśmy 45 pociągów specjalnych, ale pielgrzymi wybierali również pociągi przewidziane w rozkładzie jazdy – powiedział Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Rok przygotowań, ustalenie zasad działania i współpraca z wieloma organizacjami pozwoliły na zapewnienie sprawnych dojazdów i powrotów z miejsc uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Dla wygodnych i bezpiecznych podróży szczególnie ważna była pomoc i współpraca ze strony Straży Ochrony Kolei, Policji, Służby Celnej oraz BOR. Dziś jeszcze dbamy, by ostatnie pociągi z pielgrzymami sprawnie dotarły do celu – mówił Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Bezpieczeństwa w ruchu na dworcach i transporcie pielgrzymów pilnowali funkcjonariusze SOK, policja i inne służby.