Komentarze

Polska kolej może stracić 10 mld zł

Polska kolej może stracić 10 mld zł

W dzisiejszej rozmowie w Superstacji Czesław Warsewicz wydawca portalu nakolei.pl rozmawiał na temat inwestycji i bezpieczeństwa w systemie kolejowym. Jego zdaniem przez opieszałość i niekompetencje ludzi odpowiedzialnych dzisiaj za kolej Polska, jako kraj może stracić nawet 10 mld zł z funduszy unijnych dedykowanych na kolej z perspektyw finansowej 2007-2013.

Możliwość ich wykorzystania na dzień dzisiejszy jest praktycznie żadna. To jest bardzo zła wiadomość, ponieważ ich brak my wszyscy odczujemy i stracimy duży impuls modernizacyjny i szansę na zniwelowanie zapóźnień technologicznych.

 

W drugiej części rozmowy były poruszane kwestie bezpieczeństwa. Dzisiejsze informacje na temat zaniedbań w sferze ratownictwa kolejowego według kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli to preludium do raportu na temat bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Polsce – mówił na antenie Warsewicz.

Ten raport obnaża kompletną dezintegrację oraz potworny bałagan i niekompetencję dzisiejszych decydentów kolejowych. Główne wątki tego raportu to:

  1. Sprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego są prowadzone w ramach dialogu społecznego, czyli lekceważenie wszelkich procedur bezpieczeństwa
  2. Opieszałość i ogromne opóźnienia we wdrażaniu dyrektyw unijnych dotyczących bezpieczeństwa
  3. Niekompetencja i brak doświadczenia szczególnie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo
  4. Brak możliwości rozliczania wielu inwestycji współfinansowanych ze środków UE

Po to, aby uzdrowić dzisiejszy chory system jest potrzebny architekt mający wizję i siłę kompetencji, który zintegruje i uzdrowi system kolejowy w Polsce. Na takiego lidera czeka polska kolej.{jcomments on}