NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Podróżni korzystają z pierwszych efektów prac na stacji Oświęcim

Podróżni korzystają z pierwszych efektów prac na stacji Oświęcim

Redakcja
Fot. PKP PLK

Na stacji kolejowej w Oświęcimiu udostępniono peron nr 4 oraz jedną krawędź peronu nr 3. Nowe obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania  się. Wykonano antypoślizgową nawierzchnię wraz z systemem ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały nowe wiaty, ławki oraz oświetlenie. Dojście do peronów od strony ul. Górniczej umożliwiają wybudowane segmenty przejścia podziemnego oraz trzy windy. Docelowo, bezkolizyjny trakt pod torami o długości ponad 110 m ma zapewnić lepszą komunikację z dwóch stron miasta.

Prace na stacji Oświęcim, oprócz peronów i przejścia podziemnego, obejmują również tory, sieć trakcyjną oraz obiekty inżynieryjne. Istotny dla bezpieczeństwa zakres dotyczy urządzeń telekomunikacyjnych i sterowania ruchem kolejowym. Na stacji oddano także do eksploatacji zmodernizowaną grupę torów i rozjazdów wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami. Nadzór i sterowanie ruchem kolejowym odbywa się już z nowo wybudowanej nastawni.

Realizacja robót na stacji odbywa się przy ruchu pociągów.

Inwestycja na oświęcimskiej stacji to część przedsięwzięcia PLK, realizowanego na trasie nr 93 Trzebinia –Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Celem prac jest dostępniejsza kolej i krótsze podróże między województwami: małopolskim i śląskim.

Dzięki inwestycji, podróżni łatwiej dostają się do pociągów z nowych, wysokich peronów, min. w Chrzanowie, Chełmku i Gorzowie. Nowe obiekty wygodniej służą pasażerom, np. w wyjazdach do Trzebini i Oświęcimia. Z efektów prac korzystają także podróżni na trasie Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Lepszy dostęp do kolei zapewniają nowe perony na stacji Brzeszcze Jawiszowice oraz na przystankach Jawiszowice Jaźnik, Kaniów i Dankowice. Obiekty dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności