Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Pociągi Impuls II dla ŁKA będą gotowe już w maju

Pociągi Impuls II dla ŁKA będą gotowe już w maju fot. NEWAG

Jak zapowiada NEWAG trwa produkcja pociągów Impuls II dla ŁKA. To wyjątkowe zamówienie dla przewoźnika. Są to pierwsze egzemplarze pojazdów nowej, drugiej generacji.

 ŁKA niebawem otrzyma pierwsze cztery pojazdy Impuls II od NEWAGU. Z informacji nowosądeckiego producenta wynika, że pudła pojazdów są już pomalowane w barwy Łódzkiej Kolej Aglomeracyjnej. Produkcja ma zakończyć się w maju br.

Wartość projektu to 262 474 072,40 zł. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z RPO Województwa Łódzkiego w kwocie 181 543 925,39 zł. NEWAG wygrywając postępowanie przetargowe dostarczy 14 pojazdów, a także będzie odpowiedzialny za ich serwisowanie przez okres 12 lat.

W czerwcu na torze doświadczalnym w Żmigrodzie mają odbyć się pierwsze jazdy testowe pociągów. Później, pod koniec wakacji, odbędą się testy w województwie łódzkim. Spółka otrzyma najpierw cztery składy, całe zamówienie obejmuje 14 ezt Impuls II. Zamówienie, jak podaje marszałek województwa łódzkiego Witold Stepień, jest realizowane dzięki dofinansowaniu z RPO. Pierwsze składy dotrą do ŁKA w październiku, a na trasy wyjadą w grudniu br. Dalsze dostawy (10 składów) będą realizowane w 2019 roku. Jak podaje prezes ŁKA Janusz Malinowski, przewoźnik planuje uruchomienie nowego połączenia Skierniewice – Łowicz – Kutno. Po zrealizowaniu całego zamówienia będzie możliwe utworzenie nowych tras przewoźnika, m.in. Łódź-Tomaszów Mazowiecki, Łódź-Radomsko, Łódź-Opoczno (po elektryfikacji linii nr 25).

Jakie będą Impulsy II nowej generacji?

W trzyczlonowych ezt Impuls II znajdować się będzie m.in. klimatyzacja, wifi, miejsca na rowery, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory. Każdy pojazd będzie posiadał 160 miejsc siedzących.