Już 1 czerwca Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na uroczyste otwarcie nowej, edukacyjnej wystawy Lokomotywa Dzieciom.
Otwarcie wystawy nastąpi w Międzynarodowy Dzień Dziecka o godz. 9:30 w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Wystawa to autentyczny pociąg złożony z lokomotywy parowej (OKi2-27) oraz 5 wagonów towarowych zainspirowany wierszem Lokomotywa Juliana Tuwima.
Wiersz Lokomotywa po raz pierwszy wydany w 1938 roku, jest znany na całym świecie, przełożony na kilka języków znakomicie promuje dawne kolejnictwo. Wiersz opowiada o lokomotywie parowej, która przygotowuje się do odjazdu i w końcu wyrusza. Oprócz pasażerów lokomotywa wiezie ładunki, wśród, których znajdują się krowy, konie, banany, fortepiany, armata, dębowe stoły i szafy, słoń, niedźwiedź, żyrafy oraz mnóstwo bagaży. Wszystkich pasażerów będzie możliwość spotkać w nowo utworzonej interaktywnej wystawie w wagonach towarowych oraz zabytkowym parowozie.
Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. Utwór stanowi wyraz zachwytu nad rozwojem technologicznym. W czasach powstania wiersza, stosowano lokomotywy parowe, w których para pochodziła z kotła opalanego węglem. Poeta podziwia moc maszyny, która jest w stanie ciągnąć tak wiele ciężkich wagonów. Lokomotywa przypomina Arkę Noego, zawartość niektórych części pociągu jest wprost absurdalna, co ma podkreślić nieograniczone możliwości techniki. Nie ma takiej rzeczy, której nie można by było przetransportować koleją.
Celem realizacji wystawy Lokomotywa Dzieciom jest również promocja dziedzictwa przemysłowego w szczególności wśród ich najmłodszych mieszkańców. 1 czerwca w dniu uroczystego otwarcia wystawy po raz pierwszy po roku pandemii prawie 200 dzieci z Gminy Jaworzyna Śląska wyjdą na wspólną wycieczkę i odwiedzą miejsce, w którym ich dziadkowie ciężko pracowali na kolei i wspólnie pod kierunkiem artysty – aktora Darka Lech wyrecytują wiersz i zwiedzą wystawę. Będzie to niepowtarzalna okoliczność na poznanie własnego dziedzictwa historii miasta, a przy tym świetna okazja do zabawy. To pierwsze tak duże wydarzenie plenerowe, promujące czytelnictwo i muzealnictwo w jednym.
Wystawa od 1 czerwca będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.