Eksperci Kadry i ludzie

PLK: W Legnicy kolejarze zorganizowali warsztaty dla instruktorów nauki jazdy

PLK: W Legnicy kolejarze zorganizowali warsztaty dla instruktorów nauki jazdy fot. PKP PLK S.A.

W Legnicy eksperci PKP PLK S.A., w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – “Szlaban na ryzyko!”, zorganizowali warsztaty dla instruktorów nauki jazdy.

W komunikacie podkreślono, że co roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach w poziomie szyn dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w których ginie kilkadziesiąt osób. Blisko 200 traci życie przechodząc przez tory w niedozwolonych miejscach.

Aby ograniczyć liczbę wypadków na przejazdach kolejowych organizowane są warsztaty dla instruktorów przyszłych kierowców w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – “Szlaban na ryzyko!”. Celem akcji, prowadzonej już czwarty rok, jest edukacja początkujących i doświadczonych kierowców co ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach.

Ograniczenie liczby wypadków na przejazdach kolejowych to efekt zaangażowania zarówno PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., jak i osób przygotowujących kierowców do prawidłowego uczestniczenia w ruchu drogowym. Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań i nowoczesne urządzenia nie wystarczą, jeżeli nie zadbamy o edukację kierujących pojazdami. Szkolenia PLK dla instruktorów w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to większe bezpieczeństwo kierowców oraz bezpieczniej na drodze i na torach – powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przez trzy lata specjalistyczne seminaria odbyły się w ponad 30 miastach, a materiały dydaktyczne trafiły do ponad 3 tysięcy szkół jazdy.

Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy nie wystarczą, jeśli kierowcy nie włączą myślenia. Wciąż potrzebna jest edukacja, zmiana mentalności kierujących oraz zrozumienie, że każde skrzyżowanie – także drogi z torem, wymaga wyjątkowej uwagi i ostrożności – dodaje Włodzimierz Kiełczyński.

Na terenie województwa dolnośląskiego są 1072 przejazdy i przejścia kolejowe. To 9% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych, gwarantuje bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów.

W 2018 roku na przejazdach i przejściach kolejowych w dolnośląskim doszło do 12 wypadków i kolizji, w wyniku których zginęły 2 osoby. To 6% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych  w Polsce – informuje PKP PLK S.A.

 

#ŻółtaNaklejkaPLK – czyli najważniejsze dane o przejeździe kolejowo-drogowym

W połowie ubiegłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono specjalne żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu, przy którym się znajdują. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje 9-cyfrowy numer skrzyżowania z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.

Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny Przejazd – “Szlaban na ryzyko!”