NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura PLK: W 2022 roku koniec prac na trasie Tarnów – Muszyna [ZDJĘCIA]

PLK: W 2022 roku koniec prac na trasie Tarnów – Muszyna [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

W listopadzie rozpoczęły się prace na jednym z dwóch torów na odcinku Stróże – Grybów. W II półroczu 2022 roku przewidziano zakończenie prac i tym samym zlikwidowanie ograniczeń prędkości na szlaku do małopolskich miejscowości turystycznych.

W przyszłym roku, po wymianie torów między Stróżami a Grybowem, pasażerowie pociągów sprawniej i bezpieczniej przejadą trasą Tarnów – Muszyna. Bezpieczeństwo w podróży, m.in. do atrakcyjnych miejscowości turystycznych zwiększy także modernizacja 7 przejazdów kolejowo-drogowych w Stróżach, Białej Wyżnej i w Grybowie. Montaż nowych i dodatkowych zabezpieczeń na pięciu przejazdach w Białej Wyżnej oraz w Grybowie wzmocni poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego.

W listopadzie, wykonawca rozpoczął roboty na jednym z dwóch torów. Drugi został zabezpieczony dla prowadzenia ruchu kolejowego. Kompleksową wymianę szyn poprzedza m.in. oczyszczenie tłucznia, regulacja toru, odwodnienie i wzmocnienie podtorza. W pracy wykorzystywane są specjalistyczne maszyny jak: oczyszczarki z zestawem wagonów, podbijarki, koparki, suwnice. W grudniu pociągi pojadą nowym torem ze Stróż do Grybowa. Kontynuowana będzie dalsza wymiana szyn i podkładów przy drugim torze. Roboty obejmą również kolejne zakresy na przejazdach kolejowo-drogowych.

Realizacja zadania o wartości 17 453 036,59 zł netto pozwoli zlikwidować ograniczenia prędkości. Utrzymane będą sprawne, rozkładowe podróże na południe Polski do miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych, jak np. Rytro, Żegiestów, Piwniczna, Muszyna, Krynica. Zakończenie prac przewidziano w II półroczu 2022 r.

Ponad 160 mln zł na zwiększenie dostępu do atrakcji turystycznych na południu Polski

W latach 2018-2021 na poprawę trasy Tarnów – Muszyna, PLK przeznaczyły 161,5 mln zł ze środków budżetowych i własnych spółki. W tym, ponad 17 mln zł na realizowane obecnie zadanie między Stróżami a Grybowem. Efektem prac są sprawniejsze i wygodniejsze podróże koleją, m.in. w Beskidy do małopolskich atrakcji turystycznych, np. pieszych i rowerowych tras w Dolinie Popradu i uzdrowisk Piwniczna, Muszyna, Krynica.

Podróżni korzystają z dostępniejszych nowych peronów w Grybowie, Ptaszkowej i Mszalnicy. Zwiększyło się bezpieczeństwo pasażerów kolei także w ruchu drogowym dzięki przebudowie i doposażeniu 25 przejazdów.

Projekt: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna” jest finansowany z budżetu państwa.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności