Kolej jest dla ludzi Wiadomości

PLK przekazały szkołom kształcącym przyszłych kolejarzy wysłużony sprzęt na cele edukacyjne

PLK przekazały szkołom kształcącym przyszłych kolejarzy wysłużony sprzęt na cele edukacyjne Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały wysłużony sprzęt kolejowy, by wesprzeć społeczne inicjatywy przypominające o ważnych wydarzeniach historycznych. Urządzenia kolejowe na cele edukacyjne zyskały szkoły kształcące przyszłych kolejarzy- informuje przewoźnik.

Od kilku lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują wyeksploatowany sprzęt i elementy infrastruktury do szkół, muzeów, stowarzyszeń i organizacji. Dzięki współpracy PLK z samorządami, szkołami i jednostkami kulturalno-oświatowymi „wysłużony” sprzęt zyskuje drugie, nie mniej ważne, życie.

 W służbie historii

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały elementy infrastruktury kolejowej Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu. Teraz szyny i elementy toru kolejowego są w Alei Zesłańców Sybiru przy siedzibie placówki. Oficjalne otwarcie Alei zaplanowano
na 10 lutego br.

Stowarzyszenie DolinaKolejowa.pl otrzymało od PLK odśnieżarkę torów OMW-3A z 1975 r. Sprzęt służył do oczyszczania rozjazdów i torów ze śniegu. Obecnie zarządca infrastruktury do prac wykorzystuje już nowe drezyny ze specjalnymi przystawkami. Stary pojazd będzie eksponowany w Zagórzu, gdzie w pobliżu stacji kolejowej powstaje Skwer Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r.- czytamy w komunikacie.

Przewoźnik informuje, że będzie ona min. przypominała historię kolejarzy, którzy w listopadzie 1918 r. podjęli walkę w obronie węzła zagórskiego i niepodległości kraju.

Przekazaną przez PLK odśnieżarkę torów, będzie można zobaczyć w drugiej połowie roku. Podobny sprzęt PLK przekazały wcześniej Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Sympatyków Kolei w Rzeszowie oraz Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej- czytamy.

Edukacja przyszłych kolejarzy

Specjalistyczne urządzenia trafiły także od PLK do placówek oświatowych kształcących przyszłych kolejarzy. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie otrzymał urządzenia radiołączności tj. telefony stacjonarne i przenośne oraz centralę dyspozycyjną. Uczniowie dzięki nim poznawać będą działania kolejowej łączności.

Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy otrzyma od PLK urządzenia sterowania ruchem kolejowym. To m.in. transformatory zasilania, semafor trzykomorowy i ważący ponad 200 kg dławik torowy. Bezpośredni kontakt uczniów z przekazanym sprzętem pozwoli na lepsze przygotowanie do zawodu technika automatyka sterowania ruchem kolejowym- informują PLK.

 Zachować historię i kształcić kadry

Od lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają stowarzyszenia, muzea i instytucje oraz  organizacje zajmujące się ochroną zabytków kolejowej techniki i te, które promują wiedzę o kolei, historię dróg żelaznych.

Tylko w 2018 r. kolejowy sprzęt wzbogacił zasoby Zespołu Szkół Ekologiczno – Transportowych w Gdyni oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie, w których kształcą się przyszli kolejarze. Zarządca infrastruktury przekazał również szyny dla Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” w Gminie Orzysz. Zostały one wykorzystane do stworzenia gry edukacyjnej w Ośrodku Szkolenia fundacji w Orzyszu z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości-czytamy.

W ubiegłym roku PLK przekazały kolejną darowiznę – dwa wózki motorowe typu WM-10, czyli popularne drezyny, Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Natomiast przekazane wcześniej wagony pełnią rolę magazynu i warsztatu, są też udostępniane zwiedzającym. Stowarzyszenie, podobnie jak  Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei w Rzeszowie, otrzymało od PLK w 2018 r. odśnieżarkę torów OMW-3A. Pojazd jest atrakcją wystaw i pretekstem do edukacji z historii techniki.