NaKolei.pl Bez kategorii PKP włączyły się w obchody rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek

PKP włączyły się w obchody rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek

MM
fot. PKP S.A.

W tym roku mija 40 lat od pacyfikacji kopalni Wujek. Na rozkaz komunistycznych władz oddziały ZOMO strzelały do strajkujących górników. Zginęło sześciu, a rannych zostało ponad dwudziestu. Polskie Koleje Państwowe S.A. włączyły się w obchody rocznicy tych wydarzeń.

 

W ramach kampanii „Solidarność” zmieniła świat – 40 lat pacyfikacji kopalni Wujek na dworcu Warszawa Centralna, w hali głównej, stanęła wystawa upamiętniająca tragiczne wydarzenia w kopalni. Ponadto odbyła się tam akcja performatywna. Kilkanaście osób w roboczych kombinezonach górniczych rozdawało pasażerom i mieszkańcom Warszawy ulotki przypominające historię pacyfikacji kopalni. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Pokolenie i Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.

Kolejarze zawsze byli obecni tam, gdzie miały miejsce wydarzenia związane z walką o wolną Polskę i aktywnie w nich uczestniczyli. Mieli ogromny wkład w powstanie NSZZ „Solidarność” i jego działania na rzecz przywrócenia demokratycznego państwa. Stąd Polskie Koleje Państwowe S.A. postanowiły włączyć się w akcję upamiętniającą poległych i rannych górników z kopalni Wujek – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności