Ekonomia i rynek

PKP Cargo wypadło z gry o CTL

PKP Cargo wypadło z gry o CTL Fot. CTL Logistics

PKP Cargo nie dokona akwizycji CTL Logistics – nieoficjalnie dowiedziała się agencja ISBnews. Z depeszy agencyjnej wynika, że zarząd CTL rozmawia obecnie z innymi podmiotami branżowymi. Rozważana jest również konsolidacja sektora pod własną marką.

Właściciele oraz zarząd CTL Logistics nie są zainteresowani ofertą PKP Cargo na zakup udziałów. W związku z tym PKP Cargo nie bierze już udziału w procesie przejęcia firmy. Właściciele CTL prowadzą natomiast rozmowy z innymi potencjalnymi inwestorami oraz rozważają alternatywne scenariusze, włącznie z konsolidacją sektora i wiodącą rolą w tym procesie grupy CTL

– czytamy w wypowiedzi źródła “zbliżonego do spółki oraz właścicieli” dla ISBnews.

To samo źródło poinformowało również, że największy towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce nie ma niemal żadnych szans na uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na przejęcie CTL.

Przypomnijmy, że na początku września PKP Cargo podpisało list intencyjny w sprawie przejęcia stu procent udziałów w spółce CTL Logistics. W tym samym okresie kolejowa spółka poinformowała również w komunikacie prasowym, że osiągnięto porozumienie w sprawie przejęcia czeskiej firmy AWT. O obu planowanych akwizycjach pisaliśmy na początku września w tym artykule.

Grupa CTL Logistics to działający od 1992 roku międzynarodowy koncern, oferujący kompleksową obsługę logistyczną w zakresie transportu kolejowego i samochodowego towarów – również z uwzględnieniem przewozów transgranicznych – spedycji, obsługi bocznic kolejowych, utrzymania taboru kolejowego, budowy i serwisu infrastruktury kolejowej, usług przeładunkowych, doradztwa celnego oraz zaopatrzenia w surowce. Terytorium działalności Grupy CTL Logistics, to Europa – zarówno wschodnia jak i zachodnia. Posiada blisko 200 lokomotyw oraz ponad 4,8 tys. wagonów, zatrudnia ponad 1,8 tys. pracowników. Dysponuje siecią 29 bocznic kolejowych na terenie Polski oraz posiada strategicznie położone terminale i bocznice przeładunkowe na wschodzie kraju.

W 2013 roku Grupa CTL przewiozła 12,6 mln ton towarów i zrealizowała prace przewozowa na poziomie 4 268,2 mln tkm brutto, wypracowując 726,6 mln zł przychodów ze sprzedaży.

 

źródło: ISBnews/naKolei.pl