Ekonomia i rynek

PKP Cargo wprowadza Lean Management w warsztatach napraw taboru

PKP Cargo wprowadza Lean Management w warsztatach napraw taboru

Po zakończeniu projektu pilotażowego testującego metodę Lean Management – sposób zarządzania produkcją znany m.in. z Toyoty – PKP Cargo zdecydowało o wprowadzeniu tego rozwiązania we wszystkich warsztatach napraw taboru w grupie kapitałowej. Zastosowanie Lean Management przyśpiesza produkcję i podwyższa standard pracy. Dzięki temu rozwiązaniu wzrośnie komfort pracy, a PKP Cargo zaoszczędzi kilka milionów złotych miesięcznie na zmniejszeniu liczby napraw wykonywanych w warsztatach zewnętrznych.

Przeprowadzony w pierwszej połowie 2014 roku w warsztatach Grupy PKP Cargo projekt pilotażowy podnoszenia efektywności utrzymania taboru przyniósł pozytywne wyniki. Na podstawie pilotażu podjęto decyzję o wdrożeniu tego rozwiązania we wszystkich warsztatach taborowych firmy. Zajmuje się tym specjalna nowa komórka organizacyjna utworzona w strukturach PKP Cargo. Zespół ten od czerwca do września przeprowadził 22 warsztaty projektowe w 20 warsztatach PKP Cargo i PKP Cargotabor, spółki z grupy kapitałowej przewoźnika odpowiedzialnej za utrzymanie taboru. Dotychczas spędzono łącznie ponad tysiąc godzin z pracownikami odpowiedzialnymi za prace naprawcze taboru w Grupie PKP Cargo.

Od lipca do października 2014 roku Grupa PKP Cargo osiągnęła poprawę wydajności napraw bieżących wagonów o ponad 10 proc. oraz poprawę wydajności napraw okresowych wagonów o ponad 5 proc. w porównaniu do czerwca 2014 roku. Dzięki temu zaoszczędzono około 15 mln złotych – tyle szacunkowo kosztowałyby naprawy wagonów, gdyby zostały wykonane poza Grupą PKP Cargo.

– W trakcie warsztatów członkowie zespołu wdrażającego Lean Management spotkali wielu zaangażowanych pracowników. To widać, że zależy im na tej inicjatywie. Cieszę się z tego powodu, ponieważ nowe rozwiązania realnie wpływają na ludzi i ich codzienną pracę. Już teraz widać pozytywne efekty – polepsza się organizacja pracy, wzrasta liczba naprawionego taboru. A to pozwala nam dążyć do wyznaczonego celu – by warsztaty utrzymania taboru w PKP Cargo były nowoczesnymi przedsiębiorstwami, wyznaczającymi standardy jakości i z powodzeniem konkurującymi na rynku – mówi Wojciech Derda, członek zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych.

 

Źródło: PKP Cargo