NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe PKP Cargo mocno traci rynek

PKP Cargo mocno traci rynek

Redakcja
PKP Cargo

Według opublikowanych danych przez Urząd Transportu Kolejowego lipiec nie był dobrym okresem dla przewozów towarowych. W okresie styczeń-lipiec największy spadek odnotowała Grupa PKP Cargo.

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego, w lipcu 2023 r. przewoźnicy kolejowi przetransportowali ponad 18,7 mln ton ładunków. Zestawiając te wyniki z danymi za analogiczny okres ubiegłego roku, nastąpił spadek o 2,2 mln ton (-10,6%).

W okresie styczeń-lipiec 2023 r. największy spadek odnotowała Grupa PKP Cargo, której udział w rynku według masy wyniósł 31,85%, a w przypadku pracy przewozowej było to 34,37%. Dla porównania w roku 2021 w tym samym okresie udział PKP Cargo wynosił 41,27% według pracy przewozowej. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat udział ten spadł o blisko 7 punktów procentowych na rzecz mniejszych przewoźników towarowych, m.in. PCC Intermodal, Inter Cargo czy Freightliner. Przy czym najdotkliwsze spadki dotyczą przewozów intermodalnych, które w I półroczu 2023 roku wynosiły 2,6 mln ton wobec 4,8 mln ton w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W I półroczu 2023 r. grupa przewiozła 42,5 mln ton ładunków, o około 8,5 mln ton mniej rok do roku. Praca przewozowa osiągnęła poziom 11 632 mln tkm w porównaniu z 13 335 mln tkm w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności