NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Pierwszy pociąg przekroczył granicę na nowej trasie między Ukrainą a Rumunią [WIDEO]

Pierwszy pociąg przekroczył granicę na nowej trasie między Ukrainą a Rumunią [WIDEO]

Redakcja

Rumuni zakończyli remont linii kolejowej do granicy z Ukrainą. Koleje Ukraińskie uruchomiły pierwszy testowy pociąg na transgranicznej trasie, na której ruch wstrzymano w 2000 roku.

W sierpniu br. Prezes Kolei Ukraińskich poinformował, że kolejarze zakończyli prace przy odbudowie dwóch szlaków do granicy z Rumunią. Kolejarze w dwa miesiące odbudowali odcinek Rachów – Barlebasz (Kostylivka) – granica państwa (19,3 km szlaku) oraz Tereswa – granica państwa (1,1 km). Jak wtedy tłumaczył Prezes UZ, to szansa na rozwój międzynarodowych połączeń pasażerskich. W rumuńskich miejscowościach szeroki tor 1520 mm spotyka się z torem 1435 mm. Natomiast jak zaznacza Prezes Kamyszyn, będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy rumuńscy kolejarze zrewitalizują linie po swojej stronie.

Rumunii również przystąpili natychmiast do pracy. Rumuńska spółka kolejowe CFR Infrastructură zakończyła właśnie prace na odcinku między Valea Vișeului a granicą z Ukrainą. Zakończenie tych prac pozwoliło, na to że 8 listopada Koleje Ukraińskie uruchomiły spalinowy pociąg DPKr-3, który wykonał przejazd testowy. Tym samym od grudnia planuje się uruchomienie regularnego połączenia na odcinku Rachów – Diłowe – Valea Vișeului (Rumunia). Mają to być dwa pociągi dziennie. Na stacji w Rumunii istnieje możliwość przesiadki do pociągów CFR, chociażby do stolicy Rumunii. Przejazd z Rachowa do Rumunii ma zająć około 40 minut. Kontrola graniczna będzie realizowana bezpośrednio na pokładzie pociągu. Oznacza to przywrócenie ruchu na tym odcinku po ponad 20 letniej przerwie – połączenie zawieszono w 2000 roku.

Rumunii także prowadzą prace przy drugim odcinku linii przygranicznej. Chodzi o odcinek Câmpulung la Tisa – Syhot Marmaroski. Planuje się, że prace powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie 2022 roku.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności