Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

PesaDART przewiozły przez trzy lata w PKP Intercity blisko 11,5 mln pasażerów

PesaDART przewiozły przez trzy lata w PKP Intercity blisko 11,5 mln pasażerów Fot. PKP Intercity

Pociągi PesaDART jeżdżą w barwach PKP Intercity już od trzech lat. Przez ten czas na pokładzie składów podróżowało blisko 11,5 mln pasażerów. Pojazdy przejechały łącznie ponad 13,2 mln kilometrów- informuje przewoźnik.

Składy PesaDART, wyprodukowane przez bydgoską Pesę, po raz pierwszy wyjechały na tory 29 grudnia 2015 roku. Od tego czasu flota 20 pojazdów pokonała łącznie ponad 13,2 mln kilometrów. W samym 2018 roku pociągi PesaDART przejechały ponad 5,6 mln kilometrów.

Rok 2018 potwierdził, że pojazdy PesaDART już dawno mają za sobą problemy wieku dziecięcego, najlepiej świadczą o tym wskaźniki gotowości i niezawodności, które utrzymują się na wysokim poziomie. Dla nas najważniejsze są jednak dobre opinie pasażerów i obsługi pojazdówpowiedział PR Manager Pesa Maciej Grześkowiak.

PesaDART obsługują trasy dalekobieżne, takie jak Białystok – Jelenia Góra (przez Warszawę, Łódź, Częstochowę i Wrocław) czy Warszawa – Katowice. Od czasu rozpoczęcia eksploatacji do końca ubiegłego roku pojazdy przewiozły łącznie blisko 11,5 mln podróżnych, ciesząc się popularnością wśród różnych grup pasażerów.

Niemal 2,2 mln pasażerów składów PesaDART stanowili studenci, blisko 950 tys. dzieci i ponad 850 tys. seniorzy. Najpopularniejsze były połączenia pomiędzy Warszawą a Łodzią, Białymstokiem, Wrocławiem, Skierniewicami
i Częstochową. Najwięcej podróżnych (51%) kupiło swój bilet w kasie, 41% skorzystało w tym celu z internetu lub aplikacji mobilnej- czytamy w komunikacie.

Na pokładzie pociągów do dyspozycji pasażerów jest klimatyzowana, bezprzedziałowa przestrzeń pierwszej i drugiej klasy mieszcząca łącznie 356 osób.

Pociągi PesaDART objęte są taryfą ekonomiczną, w ten sposób oferujemy naszym pasażerom wygodną podróż w atrakcyjnej cenie. Między innymi dzięki temu od kilku lat udaje się nam przekonać kolejnych podróżnych do korzystania z usług PKP Intercity – mówi Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

20 elektrycznych zespołów trakcyjnych PesaDART zostało zakupionych przez PKP Intercity w 2013 roku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, z którego środków sfinansowano 70% inwestycji.