NaKolei.pl WiadomościTabor PESA TWIST jako urodzinowy prezent dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego!

PESA TWIST jako urodzinowy prezent dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego!

Adrian Izydorek
Fot. UM Gorzów

W czwartek 2 lipca br., dokładnie w 763. urodziny miasta, na gorzowskie tory wróciły tramwaje. Na razie, nowoczesne „Twisty” obsługują trasę na linii numer 1. W pierwszym promocyjnym przejeździe udział wzięli mieszkańcy Gorzowa i zaproszeni przez Prezydenta Miasta goście. Przejazd tramwajami, w dniu  ich powrotu dla pasażerów był bezpłatny. 

To historyczny moment dla miasta. Po raz pierwszy bowiem w powojennej historii Gorzowa, zarówno infrastruktura i wagony zostały wymienione w tak ogromnym zakresie. To powód do radości i dumy, bo choć towarzyszyły nam spore trudności, projekt dopuszczenia do ruchu nowych, bardzo nowoczesnych wagonów tramwajowych produkcji bydgoskiej Pesy udało się zrealizować – podkreślił nie kryjąc zadowolenia prezydent miasta Jacek Wójcicki. Dodatkowo, pierwsze tramwaje na gorzowskie tory wyjechały w urodziny miasta. -Mamy gotowy, oddany do użytku mieszkańców deptak i zbieg tych okoliczności sprawia, że 763 urodziny z pewnością przejdą do historii – dodał prezydent.

Ostatni raz tramwaj po gorzowskich torach przejechał 30 września 2017 r. Od tego czasu wzdłuż torów tramwajowych na trasie linii nr: 1, 2 i 3 rozpoczęły się prace remontowe, a pasażerowie przesiedli się do autobusów, w ramach komunikacji zastępczej.

Zawieszenie komunikacji tramwajowej było związane z modernizacją gorzowskich torowisk, mającą poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz dostosować je do nowoczesnych wozów tramwajowych typu Twist zamówionych w bydgoskiej Pesie. Miejski Zakład Komunikacji kupił 14 takich pojazdów elektrycznych za ponad 115 mln zł, co pozwoliło na mu wymianę starego i wyeksploatowanego taboru.

„Twist” został zaprojektowany specjalnie dla Gorzowa. To połączenie klasyki z nowoczesnością. Niskopodłogowy tramwaj, przyjazny dla osób starszych, niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Gorzowskie Twisty są klimatyzowane, monitorowane, wyposażone w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej oraz automat do sprzedaży biletów i system zliczania pasażerów. Pasażerowie mają dostęp do sieci Wi-Fi i gniazdek USB. Ponadto, Twist dla Gorzowa zyskał już uznanie ekspertów, którzy za funkcjonalność i design przyznali mu tytuł „Dobry wzór 2018” w jubileuszowym, 25. konkursie organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jestem przekonany, że jego walory docenią też pasażerowie – zaznaczył obecny podczas uroczystości prezes Pesa Bydgoszcz S.A Krzysztof Zdziarski.

Pierwsze dwa tramwaje zabrały zgromadzonych na Starym Rynku pasażerów w przejażdżkę do pętli przy Silwanie i z powrotem. Po nich, na tory wyjechały pozostałe tramwaje zgodnie z obowiązującym od 2 lipca rozkładem jazdy.

Zakup nowych tramwajów i modernizacja torowisk to jedne z głównych elementów projektu pn. „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.” wartego prawie 200 mln zł z dofinansowaniem UE na poziomie prawie 99 mln zł. Całkowita długość zmodernizowanych linii tramwajowych docelowo ma wynieść 6,55 km. Obecnie prace trwają jeszcze na ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Chrobrego. W realizacji także są przewidziane roboty budowlane na ul. Dworcowej.

Fot. UM Gorzów

Fot. UM Gorzów

Fot. UM Gorzów

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności