NaKolei.pl WiadomościTabor Pesa nie wykona powypadkowej naprawy swojego pociągu, który został wyprodukowany dla Białorusi

Pesa nie wykona powypadkowej naprawy swojego pociągu, który został wyprodukowany dla Białorusi

Adrian Izydorek

Koleje Białoruskie zwróciły się do Pesy Bydgoszcz z zapytaniem o wykonanie naprawy jednostki 730M, która została wyprodukowana w Bydgoszczy. Producent poinformował Białorusinów, że uwzględniając obecną sytuację – nie może podjąć się takiego zlecenia.

Niemal już 10 miesięcy temu, 22 marca 2022 roku, nieopodal stacji Zazerka pod Mińskiem doszło do wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym. Kierowca traktora wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg Kolei Białoruskich, ostatecznie pociąg uderzył w naczepę ciągniętą przez traktor.

Na szczęście w wypadku nikt nie został ranny, chociaż pociąg uderzył w naczepę z dużą prędkością (prędkość konstrukcyjna pojazdu to 140 km/h). Pociąg był obsługiwany przez jednostkę ДП3-001 (ex. 730M-001), czyli pojazd wyprodukowany dla Kolei Białoruskich na podstawie umowy podpisanej w 2013 roku z Pesą Bydgoszcz. Jak dowiedział się portal 'NaKolei.pl’ do Pesy Bydgoszcz dotarło zapytanie Kolei Białoruskich, czy producent jednostek jest w stanie wykonać powypadkową naprawę przy pojeździe.

Jak informuje nas przedstawiciel Pesy Bydgoszcz, Maciej Grześkowiak: Pesa nie mogła przystać na prośbę białoruskiego przewoźnika, biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z wojną na Ukrainie i związanymi z tym sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję i Białoruś.

Według naszych informacji, pojazd cały czas nie jest naprawiony. Białorusini odcięci od wielu komponentów mają problem z wykonaniem prac we własnym zakresie. Warto tutaj wspomnieć o Stadlerze, który kilka miesięcy temu zdecydował się przenieść produkcję pojazdów dla Azerbejdżanu z zakładu pod Mińskiem do zakładu w Siedlcach. Powodem były sankcje nałożone na Białoruś, a tym samym brak możliwości dostarczania komponentów na potrzeby realizacji zamówienia. Przyjęcie zlecenia naprawy pojazdów przez Pesę, mogłoby stanowić naruszenie unijnych sankcji.

760M Koleje Białoruskie / 760M – для Белорусской Железной Дороги. from PESA Bydgoszcz on Vimeo.

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności