Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

Pesa i PKP Intercity zaprezentowały konkursowe projekty pociągów stworzone przez młodych twórców

Pesa i PKP Intercity zaprezentowały konkursowe projekty pociągów stworzone przez młodych twórców Mat. prasowy

PKP Intercity i PESA Bydgoszcz rozstrzygnęły wspólny konkurs dla studentów i absolwentów wyższych uczelni na zaprojektowanie nowych pociągów klasy InterCity oraz koncepcji usług świadczonych na ich pokładach w czasie podróży.

Prace w konkursie „Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży” można było zgłaszać w czterech kategoriach: „Podróż  pociągiem dziś i jutro”, „Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży”, „Dostępność i bezpieczeństwo” oraz „Komunikacja wizualna”. Komisja konkursowa oceniła 86 projektów nadesłanych przez 72 autorów. Obydwie spółki przyznały po 3 nagrody dla najlepszych projektów, a ich łączna pula wyniosła 30 tys. zł.

Zarówno PKP Intercity, jak i PESA przyznały pierwsze miejsca projektom zgłoszonym w kategorii „Podróż  pociągiem dziś i jutro”. Przewoźnik wyróżnił w ten sposób projekt „Pociąg przyszłości – projekt nowego pociągu klasy Intercity”. Proponuje on stworzenie niekonwencjonalnej przestrzeni pojazdu piętrowego z podziałem funkcjonalnym na strefy w zależności od celu i długości podróży, dostosowane do różnych grup pasażerów.

PESA przyznała pierwsze miejsce za projekt „Nowa organizacja przestrzeni w pociągach. Modułowy system podziału przestrzeni”. Jury doceniło wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne zaproponowanego systemu konfiguracji miejsc do siedzenia.  Zaproponowana modułowość to możliwość zestawiania i tworzenia licznych wariantów funkcjonalnych przestrzeni, w zależności od potrzeb danej grupy podróżnych lub rodzaju połączeń.

Projekty zgłoszone w konkursie wyróżniają się innowacyjnością i nastawieniem na potrzeby pasażera. To dla nas duża inspiracja przy myśleniu o nowoczesnych pociągach i usługach odpowiadających na potrzeby podróżnych. Tego typu rozwiązania będą stanowić dużą zachętę w wybieraniu kolei zamiast innych środków transportu. Kolej to transport przyszłości, dlatego w PKP Intercity chcemy wdrażać w życie takie nowatorskie projekty – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Jesteśmy pod wrażeniem projektów młodych i zdolnych twórców, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym razem z PKP Intercity. Pasażer w centrum uwagi i wysoka funkcjonalność zaproponowanych przez nich rozwiązań to czynniki, do których przywiązujemy ogromną wagę w PESA. Wsłuchujemy się w głos młodych projektantów przy koncepcjach  pociągów przyszłości, które będą synonimem najwyższej klasy, wygody i bezpieczeństwa – deklaruje Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Więcej informacji o wynikach konkursu na stronach: intercity.pl i pesa.pl.

PESA Bydgoszcz przyznała 3 równorzędne nagrody następującym laureatom:

  • Pan Jakub Szewczyk  za projekt „Nowa organizacja przestrzeni w pociągach Modułowy system podziału przestrzeni”, zgłoszony w kategorii I – Podróż pociągiem dziś i jutro.
  • Pan Piotr Cebula za projekt  „Koncepcyjny wagonu sypialnego”, który został zgłoszony w kategorii I – Podróż pociągiem dziś i jutro.
  • Pan Michał Januszko za projekt „Koncept systemu bagażowego dla pociągów wysokich prędkości”.

Wyróżnienie

Dodatkowym wyróżnieniem w formie stażu projektowego w firmie PESA Bydgoszcz, jury pragnie wyróżnić Pana Jakuba Szewczyka.

Finalistami konkursy, nagrodzonymi przez PKP Intercity zostali:

Miejsce I

Pani Agnieszka Haraś za projekt  „Pociąg przyszłości- projekt nowego pociągu klasy Intercity” zgłoszony w kategorii I – Podróż pociągiem dziś i jutro.

Miejsce II

Pan Paweł Olszewski  za projekt  „Miejsce dla psa w podróży pociągiem” zgłoszony w kategorii II – Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży.

Miejsce III

Pan Wiktor Dembs za projekt „ Bilet +” – brak kategorii II – Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży.

Projekt_”Nowa organizacja przestrzeni w pociągach. Modułowy system podziału przestrzeni.” Mat. PKP Intercity
Projekt koncepcyjny wagonu sypialnego. Mat. PKP Intercity
Projekt koncepcyjny systemu bagażowego dla pociągów KDP Mat. PKP Intercity
Projekt: Miejsce dla psa w podróży. Mat. PKP IntercityKongres590