Kolej na świecie Tabor

Pesa Elf trafił na znaczki pocztowe na Malediwach. W kategorii “szybkie pociągi”, zaraz obok TGV

Pesa Elf trafił na znaczki pocztowe na Malediwach. W kategorii “szybkie pociągi”, zaraz obok TGV Mat. Maledives Post

Malediwska poczta w 2018 roku wyemitowała serię znaczków pocztowych, w której znalazł się pociąg polskiego producenta, Pesy Bydgoszcz. Seria znaczków została zatytułowana, jako szybkie pociągi, a jednostka bydgoskiego producenta znalazła miejsce m.in. obok pociągów TGV.

Pod koniec marca na łamach portal NaKolei.pl informowaliśmy o emisji kolejowych znaczków przez Pocztę Polską. Wtedy to wyemitowano znaczki z pociągami m.in. polskich producentów, w tym Pesy Bydgoszcz. To był powrót do “kolejowych znaczków” po latach, natomiast większą gratką może okazać się fakt, że 3 lata temu, w 2021 roku na znaczkach pocztowych malediwskiej poczty znalazł się pociąg Pesa Elf, produkowany do dzisiaj u nas w Bydgoszczy.

Było to wydanie felietonistyczne, które zostało poddane emisji w 2018 roku. Wtedy to znaczek w placówce kosztował  20 rupii malediwskich , czyli blisko 5 złotych. Do dzisiaj można nabyć znaczek od litewskiej firmy (Stamperija), która globalnie zajmuje się skupem felietonistycznych znaczków pocztowych. Według przedsiębiorstwa, obecna cena za znaczki perforowane to 3,85 euro, natomiast znaczki nieperforowane to już 15 euro.

Warto wskazać, że Malediwy jako państwo turystyczne notorycznie emituje znaczki pocztowe, które znajdują nawiązania do dzieł państw z całego świata. W tym przypadku Pesa Elf trafiło na serie znaczków “speed trains”, zaraz obok jednostek: Bombardier Zefiro, TGV POS oraz TGV Thalys.

Jak widać sława pojazdów spod marki Pesa Design przekracza granice Europy , cieszy, że jakość tego wzornictwa dostrzegli projektanci znaczków nawet na dalekich Malediwach, a zapewniam, że najnowsze projekty w ramach platformy Regio160 tez będą interesujące – powiedział dla portalu NaKolei.pl, Maciej Grześkowiak, szef zespołu PR Pesy Bydgoszcz.

 Kongres590