NaKolei.pl WiadomościTabor PESA Dart o numerach 020 w końcu idzie do naprawy. Koszt to ponad 11 mln złotych

PESA Dart o numerach 020 w końcu idzie do naprawy. Koszt to ponad 11 mln złotych

Adrian Izydorek
ED161-020 odstawione na terenach Pesy w 2017 roku. Fot. Ilostan Pojazdów Trakcyjnych / Łukasz Gełda

ED161-020 w końcu trafi do naprawy. Uległ poważnemu uszkodzeniu, gdy w 2017 roku przejechał przez metrowy ubytek jednej z szyn. PKP Intercity podpisało umowę z Pesą Bydgoszcz na wykonanie naprawy.

Dwudziesty Dart uległ poważnemu uszkodzeniu 14 kwietnia 2017 roku, kiedy to kursując na trasie Lublin – Wrocław natrafił na nieco ponad metrowy ubytek na jednej z szyn. Pojazd przejechał przez ten ubytek, ale skończyło się to dużymi uszkodzeniami – przede wszystkim wózków.

W 2019 roku PKP Intercity zaprosiło Pesę Bydgoszcz do negocjacji w sprawie naprawy jednostki, która stała odstawiona na terenach producenta. Zrozumiałe było, że PKP Intercity chce powierzyć naprawę bezpośrednio producentowi tej jednostki, który zna swoją konstrukcję.

Jak się okazuje PKP Intercity 9 czerwca podpisało umowę z Pesą Bydgoszcz na naprawę powypadkowej jednostki. Informacja ta dopiero teraz została opublikowana na platformie TED. Przewoźnik udzielił zamówienia z wolnej ręki tłumacząc to faktem, że PKP Intercity jest w posiadaniu dokumentacji konstrukcyjnej Dartów, ale nie może ich wykorzystać w inny sposób niż do celów eksploatacyjnych oraz wykonywania napraw okresowych. Wszystko to było zawarte w umowie z maja 2014 roku. Dlatego też PKP Intercity nie mogłoby przekazać tej dokumentacji innemu producentowi taboru, aby ten przywrócił feralną jednostkę do ruchu.

Warto też wspomnieć, że PKP Intercity wystąpiło do Pesy z prośbą o udzielenie licencji lub sublicencji do dokumentacji konstrukcyjnej, ale producent taboru poinformował, że nie wyraża zgody na udzielenie takiej licencji, w celu wykonania prac przez inny podmiot.

Z dokumentacji w TED wynika, że do wymiany pójdą: wózki napędowe, wózki toczne, sprzęgi międzyczłonowe i tarcze hamulcowe. Wartość umowy to 11 135 754.00 zł bez VAT.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności