Prawo i przetargi Tabor Wiadomości

Pesa analizuje przetarg na dostawę do 100 wagonów dla Kolei Ukraińskich

Pesa analizuje przetarg na dostawę do 100 wagonów dla Kolei Ukraińskich Fot. Rail.insider

Koleje Ukraińskie ogłosiły przetarg na zakup do 100 wagonów pasażerskich. Ukraiński przewoźnik wysłał zaproszenie do przetargu również do polskiej Pesy Bydgoszcz. Jak dowiedział się portal NaKolei.pl, Pesa analizuje możliwość wzięcia udziału w postępowaniu.

Koleje Ukraińskie ogłosiły przetarg na zakup do 100 wagonów osobowych, o szacowanej łącznej wartości 3,044 mld hrywien około 430 mln złotych. Jak zaznacza Ukrzaliznycia, liczba zakupionych wagonów będzie zależała od całkowitej kwoty dofinansowanie z budżetu. Aby nie tracić czasu, Koleje Ukraińskie ogłosiły już 25 lutego przetarg.

W grudniu przeprowadziliśmy specjalną ankietę wśród naszych pasażerów i konduktorów, aby dowiedzieć się, jakie innowacje w nowych wagonach są najbardziej oczekiwane. Spośród ponad 1000 propozycji utworzyliśmy 94 grupy życzeń, które przeanalizowaliśmy wspólnie z dostawcami, skupili się na zmianach jakościowych, które można wprowadzić bez znacznych opóźnień w dostawach i uwzględniliśmy je w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wśród 8 najpopularniejszych innowacji: gniazdka i USB w pobliżu każdego miejsca, nowoczesny system klimatyzacji, przystosowane elementy dla osób niepełnosprawnych, linoleum zamiast archaicznych dywanów, zwiększona przestrzeń bagażowa, monitoring, toalety próżniowe i wygodne sterowanie oświetleniem – mówi Alexander Pertsovsky, dyrektor ds. przewozów pasażerskich Ukrzaliznyci.

Koleje Ukraińskie do przetargu zaprosiły takich producentów jak: Siemens Mobility oraz Pesa Bydgoszcz. Jak dowiedział się portal NaKolei.pl, Pesa analizuje warunki przetargu oraz możliwość wzięcia w nim udziału. Udział Pesy w przetargu na dostawę nowych wagonów byłby ciekawy z uwagi na fakt, że Pesa ma duże doświadczenie w modernizacji wagonów, natomiast niekonieczne w produkcji zupełnie nowych wagonów osobowych.

Według UZ, zaproszenie zagranicznych producentów taboru do postępowania wiąże się z zaproszeniem ich do rozpoczęcia produkcji na terenie Ukrainy. Co przełożyć się ma na stworzenie realnej konkurencji na rodzimym rynku, a to ma zaktywizować lokalnych producentów.

Wszystko to pobudza naszych producentów do inwestowania w nowe rozwiązania – jestem pewien, że gdy będzie o co walczyć, to będą mogli z godnością przyjąć to wyzwanie – dodał Alexander Pertsovsky.

Ukraiński budżet państwa na 2021 roku prognozuje 4,2 mld hrywien na zakup taboru pasażerskiego. Jest to mniejsza kwota, niż w pierwotnych zamiarach. Kwota ma zostać przeznaczona na zakup nowych wagonów, głównie przedziałowych, ale również modernizacje obecnie użytkowanych jednostek.