Wiadomości Wydarzenia

Patronat UTK nad “Bezpiecznym przejazdem”

Patronat UTK nad “Bezpiecznym przejazdem” Fot. PKP PLK

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego objął patronat nad kampanią społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”.

 

Inicjatywa od 12 lat jest prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe, a UTK uznał, że wymaga ona wsparcia, gdyż przynosi pozytywne przesłanie, czyli m.in. kształtowanie świadomości kierowców, co ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. I zresztą takie efekty tej akcji już widać, dlatego szef UTK objął patronatem 13 edycję kampanii.

Mam nadzieję, że trzynasta edycja okaże się szczęśliwa i przyniesie efekty w postaci zmniejszenia liczby ofiar wypadków na przejazdach – mówi Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

PKP PLK w wakacje organizuje co piątek akcję „Bezpieczny piątek”, która polega na tym, że na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych wspólne patrole policji i Straży Ochrony Kolei ostrzegają kierowców przed brawurą i nieodpowiedzialnymi zachowaniami na skrzyżowaniach dróg i linii kolejowych.

W ostatni piątek kierowcom wręczono prawie 4 tys. ulotek, a ponadto udzielono im 270 pouczeń, a 28 kierowców, którzy drastycznie złamali przepisy ruchu na przejazdach zostało ukaranych mandatami.

W ramach kampanii od początku roku PKP PLK przeprowadziły 252 prelekcje edukacyjne, a film pokazujący niewłaściwe zachowanie kierowcy na przejeździe miała pół miliona wyświetleń na Youtube. Specjalne akcje prowadzono także w pociągach, dzięki zaangażowaniu 11 przewoźników kolejowych wśród pasażerów rozdystrybuowano 86 tys. ulotek. Odbyło się ponadto 17 imprez plenerowych, trzy warsztaty dla Ośrodków Szkoleń Kierowców z zasad bezpieczeństwa i przygotowano trzy symulacje zderzenia lokomotywy z samochodem.