Kolej jest dla ludzi Transport miejski Wiadomości

“Patriotyczny Tramwaj” w rocznicę konstytucji

“Patriotyczny Tramwaj” w rocznicę konstytucji Fot. Urząd Miasta Krakowa

Po Krakowie jeździ dzisiaj „Tramwaj Patriotyczny” – pasażerowie razem z uczniami małopolskich szkół mogą w nim śpiewać polskie pieśni patriotyczne.

 

Pojazd kursuje w ramach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W godzinach 10.30 – 14.30 pokonywać ma trasę: Poczta Główna, plac Wszystkich Świętych, Filharmonia, Teatr Bagatela, ul. Długa, Dworzec Towarowy, Dworzec Główny Zachód, Poczta Główna.

To już 24 taki tramwaj w stolicy Małopolski. Na uczestników wspólnego śpiewania czekają śpiewniki zawierający 34 utwory. Są tam zamieszczone nie tylko teksty i zapis nutowy naszych pieśni patriotycznych – tych bardziej i mniej znanych – ale także  komentarz historyczny i kolorowa wkładka prezentująca krakowskie ślady Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców niepodległej Polski. W „Tramwaju Patriotycznym” są też biało-czerwone chorągiewki, plakietki i ulotki dla pasażerów.

Ta inicjatywa odbywa się w ramach 32. edycji projektu „Młodzież pamięta” – organizowanego w Małopolsce od 2002 r. przez Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Celem projektu zaszczepienie wśród mieszkańców miasta i turystów znaczenia narodowej pamięci i patriotycznej tradycji, a zarazem „pokazanie, że młodzież pamięta o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski”.