Kolej jest dla ludzi

Pasażerowie proszą o pomoc! – list czytelnika

Pasażerowie proszą o pomoc! – list czytelnika

Szanowni Państwo,

Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc. Koluszki często nazywane są miastem kolejarzy. Dla mnie, jak i zapewne dla wielu mieszkańców, Koluszki i Kolej to synonimy. Nasze miasto uzależnione jest od dobrego funkcjonowania spółek kolejowych. Nie mówię o samych pracownikach tych instytucji, ale o dojeżdżających codziennie do pracy na trasie Łódź-Warszawa.
W związku z trwającym remontem i ciągłymi awariami infrastruktury dojazdy są coraz cięższe. W kierunku Warszawy w zeszłym tygodniu średnie opóźnienie pociągu to 60 -70 minut. Podejrzewam, że w kierunku Łodzi – z racji rozkopanego dworca Łódź Fabryczna – dojazd też nie jest najlepszy. W dodatku aktualny rozkład jazdy ułożony jest tak, że często w jedną stronę pasuje pociąg jednego przewoźnika, a w drugą innego.
Ceny biletów miesięcznych nie ulegają zmianie, pomimo stanowiska prezesa UTK  z dnia 13-08-2014 zalecającego zmniejszenie cen biletów miesięcznych co najmniej o 50%. Żaden z przewoźników nie wprowadził postulowanych obniżek cen.
Prosimy naszych Koluszkowskich samorządowców oraz posłów naszego regionu o wsparcie w rozmowach z przewoźnikami. Podróżni z Żyrardowa i Skierniewic przy wsparciu władz lokalnych wywalczyli już dodatkowe autobusy bezpośrednio do Warszawy oraz wzajemne honorowanie biletów między spółkami „Koleje Mazowieckie” a „PKP Intercity” oraz pomiędzy „Koleje Mazowieckie” a „Przewozy Regionalne”.
Media podjęły temat, samorządowcy z innych „stacji pośrednich” angażują się organizując spotkania z przedstawicielami PKP, walcząc o lepsze podróże dla swoich mieszkańców. Posłowie z Łodzi złożyli interpelację w sprawie pociągów jeżdżących na tej trasie. Uważam że brakuje głosu z Koluszek. Nie reagujemy na likwidowane połączenia do Łodzi i Warszawy, a przecież nasza społeczność nie da rady funkcjonować bez kolei. Czy możliwe jest zorganizowanie spotkania pomiędzy przewoźnikami, a pasażerami z Państwa udziałem?
Nie oczekujemy cudów, ale wzajemne honorowanie biletów między „PKP Intercity”, a spółką „Przewozy Regionalne” na pewno polepszyłoby sytuacje mieszkańców Koluszek. Problemów jest dużo więcej, ale zacznijmy od małych kroków.
Przy okazji zapraszamy na stronę http://kolej.miodek.net. Mogą na niej Państwo zapoznać się z wszystkimi działaniami podejmowanymi przez całą społeczność pasażerów linii kolejowej Łódź – Warszawa.
Liczę na szybki i pozytywny odzew z Państwa strony.

Z poważaniem

W imieniu pasażerów linii kolejowej Łódź – Warszawa

Krzysztof Dąbrowski