Strona główna » Wiadomości » Infrastruktura » Pasażerowie korzystają z efektów modernizacji stacji Bieżanów

Pasażerowie korzystają z efektów modernizacji stacji Bieżanów

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

PLK S.A. zakończyły odbiory przebudowanej stacji Kraków Bieżanów. Duży zakres inwestycji przy ul. Stacyjnej ułatwi dostęp do kolei mieszkańcom okolicznych osiedli. Od 12 marca pociągi odjeżdżają ze wszystkich krawędzi peronowych na stacji. Pozytywnie wpłynie to na organizację ruchu kolejowego w kierunku Krakowa Głównego i Tarnowa.

Inwestujemy w zrównoważony rozwój i wygodny dostęp do transportu dla wszystkich. Stacja Kraków Bieżanów, podobnie jak inne stacje i przystanki zmodernizowane w stolicy Małopolski, pozwolą mieszkańcom aglomeracji korzystać z codziennych podróży ekologicznym środkiem transportu jakim jest kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

W ramach inwestycji wybudowano nowy peron, zlokalizowany bezpośrednio przy ulicy. Kolejny został zmodernizowany. Obie platformy są wyższe i większe. Wyposażono je w duże zadaszenie, które lepiej osłoni pasażerów przed deszczem i śniegiem. Na peronach jest nowe oświetlenie i nagłośnienie. Ławki i spoczniki pozwolą wygodnie oczekiwać na przyjazd pociągu. Dużą pozytywną zmianą jest instalacja nowego systemu informacji dla podróżnych. Oprócz tradycyjnych tablic z papierowym rozkładem jazdy wykonawcy zamontowali tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, które „na żywo” pokażą godzinę przyjazdu kolejnych pociągów.

Dzięki szeroko zakrojonym inwestycjom PLK S.A. zmienia się kolej w Krakowie. Budujemy nowe tory, perony, mosty i wiadukty. Ten wysiłek zaprocentuje zwiększeniem roli transportu kolejowego w aglomeracji. Zmniejszy się liczba pojazdów na drogach i poprawi jakość powietrza – mówi Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja zwiększyła dostępność stacji Kraków Bieżanów. Stalową kładkę nad torami zastąpiło nowe przejście podziemne, wyposażone w windy. Dzięki niemu, oraz ścieżkom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze z podróży pociągiem skorzystają także osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Stacja Kraków Bieżanów to kolejna po Krakowie Płaszowie, Krakowie Bonarce i Krakowie Mydlnikach w pełni zmodernizowana stacja w stolicy Małopolski. Jest częścią największej unijnej inwestycji transportowej w mieście. Projekt pozwoli oddzielić ruch dalekobieżny od regionalnego. Do 160 km/h zwiększy się prędkość pociągów, a przewoźnicy będą mogli zaplanować dodatkowe połączenia aglomeracyjne m.in. na trasach z Tarnowa, Wieliczki i Skawiny. Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z ‘dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Więcej o projekcie: http://www.krakow-rudzice.pl/

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x