19 XII w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe inżyniera Kazimierza Tyszki, wybitnego Ministra Kolei Żelaznych II Rzeczypospolitej oraz doradcy rządu RP na uchodźstwie. Po latach emigracji w Anglii, szczątki Tyszki zostały sprowadzone do Polski, gdzie pożegnano go z najwyższymi honorami państwowymi.
W ceremonii na Powązkach uczestniczyła Straż Ochrony Kolei, wystawiając posterunek honorowy. Trumna z ciałem śp. Tyszki została złożona w rodzinnej kwaterze, przy asyście przedstawicieli Straży Ochrony Kolei, w tym Naczelnika Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Adama Morawskiego oraz rzecznika prasowego Moniki Komaszewskiej.
Kazimierz Tyszka, urodzony w 1872 roku w Kaliszu, był absolwentem Instytutu Technologicznego w Petersburgu. Zasłynął jako inżynier specjalizujący się w projektowaniu mostów żelazno-betonowych. Jego kariera nabrała tempa po 1918 roku, kiedy to został pełnomocnikiem Czerwonego Krzyża ds. uchodźców, organizując powrót Polaków do kraju po I wojnie światowej. W 1923 roku został Ministrem do spraw kolejnictwa w rządzie Władysława Grabowskiego.
Podczas II wojny światowej Tyszka przebywał w Londynie, pełniąc funkcję doradcy rządu RP na uchodźstwie. Zmarł w 1951 roku i został pochowany na St. Mary’s Catholic Cemetery w Londynie. Jego sprowadzenie do Polski oraz pogrzeb stanowiły hołd dla wybitnego działacza i inżyniera, który poświęcił swoje życie dla rozwoju polskiego kolejnictwa i pomocy rodakom.
Uroczystości pogrzebowe zorganizowane zostały przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To wydarzenie podkreśla trwałą pamięć o tych, którzy przyczynili się do rozwoju Polski oraz opieki nad jej obywatelami, niezależnie od miejsca ich przebywania.