Strona główna » Wiadomości » Outsourcing logistyki coraz popularniejszy. Jakie korzyści czerpią klienci?

Coraz więcej organizacji decyduje się korzystać z usług outsourcingowych, zamiast prowadzić własne biura logistyki, które wymagają znacznych nakładów finansowych oraz m.in. towarzyszącej infrastruktury magazynowej. Przedsiębiorstwa korzystają więc z outsourcingu logistyki w celu zwiększenia efektywności i redukcji kosztów operacyjnych.

Outsourcing logistyczny polega na powierzeniu realizacji zewnętrznym firmom takich zadań jak: transport, magazynowanie, obsługa ciągów logistycznych, dystrybucja. Outsourcing logistyki zyskuje na popularności wśród firm pragnących poprawić efektywność i zmniejszyć koszty operacyjne. Przekazanie zarządzania logistyką zewnętrznemu dostawcy może przynieść wiele korzyści, ale wymaga skrupulatnej analizy i starannego wyboru odpowiedniego partnera. Skupimy się więc na omówieniu kluczowych kroków, które pomogą w znalezieniu najlepszego dostawcy usług logistycznych, który spełni nasze oczekiwania .

Outsourcing logistyki – jakie korzyści dla klienta?

Zdecydowanie najważniejszy atut outsourcingu w logistyce stanowi redukcja znacznych kosztów operacyjnych, jakimi są chociażby inwestycje i utrzymanie własnej floty pojazdów, czy też przeprowadzenie kosztowych inwestycji wynajmu, bądź budowy magazynów oraz zatrudnienie personelu, który odpowiedzialny będzie za funkcjonowanie przestrzeni magazynowej. Ponadto outsourcing logistyki może pozwolić organizacji w łatwiejszy sposób osiągnąć swoje cele klimatyczne związane z ograniczeniem emisji spalin cieplarnianych poprzez wykorzystanie kolei do zaspokojenia potrzeb transportowych. Podmiotowi, który odpowiedzialny jest za obsługę wielu klientów poprzez świadczenie usług outsourcingowych, jest znacznie łatwiej zebrać wolumen towarów, który można skompletować, ograniczając przy tym finalny koszt samego transportu.

Ponadto firmy outsourcingowe w zakresie logistyki dysponują znacznym doświadczeniem, dzięki szerokiemu gronu ekspertów oraz zastosowaniu systemów logistyki i dystrybucji, których implementacja w wielu organizacjach byłaby nieadekwatnie zbyt kosztowna. Niemniej ważną zaletą takich usług jest skalowalność, czyli możliwość dostosowania usług do zmieniających się potrzeb firmy, co biorąc pod uwagę ostatnie cztery lata, które były naznaczone stałymi wahaniami na rynkach, jest istotą dla przedsiębiorstw, które mogą skupić się na swojej głównej działalności, pozostawiając zarządzanie logistyką specjalistom.

Wady i zagrożenia outsourcing logistyki

Chociaż outsourcing logistyki ma wiele zalet, wiąże się on także z pewnymi wadami i zagrożeniami, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o przekazaniu zarządzania logistyką zewnętrznemu dostawcy usługi. Outsourcing wiąże się z przekazaniem zarządzania kluczową częścią działalności firmie zewnętrznej. Może to skutkować utratą kontroli nad pewnymi operacjami, co z kolei może wpływać na jakość świadczonych usług i zdolność do elastycznego reagowania na zmiany rynkowe. Nie wszyscy dostawcy usług logistycznych zapewniają taki sam standard jakości. Może się zdarzyć, że dostawca nie sprosta wymaganiom w zakresie terminowości, niezawodności czy profesjonalizmu.

Jak więc można uniknąć zagrożeń płynących z korzystania zewnętrznych podmiotów odpowiedzialnych za obsługę logistyczną?

Wybór najlepszego dostawcy usług

Wybór najlepszego dostawcy usług outsourcingu logistyki wymaga starannej analizy i oceny zapotrzebowania naszej organizacji oraz oceny doświadczenia reputacji dostawcy usługi. Ponadto firma powinna określić m.in. rodzaj oraz wolumen dóbr przeznaczonych do transportu, częstotliwość pracy oraz wszelkie wymagania dotyczące magazynowania i dystrybucji. Wszystkie te aspekty powinny zostać zawarte w zapytaniu ofertowym, które zostanie złożone do potencjalnych podmiotów odpowiedzialnych za logistykę naszego przedsiębiorstwa. Ponadto warto poznać zakres oferowanych usług, czy usługodawca będzie w stanie realizować transporty intermodalne, z wykorzystaniem transportu drogowego, kolejowego, lotniczego oraz morskiego. Ponadto możliwości infrastrukturalne podmiotu zewnętrznego, na które składają się magazyny, również te dające możliwość składowania towarów niebezpiecznych ADR, a także w zależności od naszych potrzeb – towarów chłodniczych. Kluczowe jest poznanie systemów zarządzania transportem, magazynami, terminalami, a także dla wielu klientów niezwykle ważną kwestią jest śledzeniu przesyłek w czasie rzeczywistym.

Ważne jest również zbadanie doświadczenia i reputacji dostawców, ich inwestycji w nowoczesną infrastrukturę i technologie oraz zgodności z wymaganiami ekologicznymi. Istotnym aspektem jest też oferta transportu kolejowego, zwłaszcza dla firm przewożących duże ilości towarów na długich dystansach.

Podsumowując, kluczowe jest staranne planowanie i strategia przy wyborze najlepszego dostawcy usług logistycznych. Ważne jest pełne zrozumienie swoich potrzeb, dokładna analiza rynku oraz wybór partnera przygotowanego do długoterminowej współpracy. Przeprowadzenie outsourcingu logistyki zgodnie z najlepszymi praktykami i starannie dobranym dostawcą może przynieść znaczące korzyści dla firmy.

Podpisanie umowy

W outsourcingu logistycznym kluczowe jest odpowiednie sformułowanie umowy, która precyzyjnie określa zakres usług, obowiązki oraz oczekiwania pomiędzy klientem a dostawcą usług logistycznych. Na wstępnym etapie istotne jest szczegółowe omówienie wszystkich warunków, aby maksymalizować korzyści z współpracy z partnerem. Dlatego konieczne jest dokładne przeanalizowanie warunków przed podjęciem decyzji.

Umowa powinna zawierać mechanizmy kontroli jakości, zapewniające, że transportowane lub przechowywane produkty spełniają wymagania klienta. Konieczne jest ustalenie umownych poziomów usług (SLA) z dostawcą, aby jasno określić oczekiwane czasy dostaw, obsługę towarów oraz inne kluczowe wskaźniki wydajności. Warto również określić i uzgodnić punkty kontaktowe w strukturze organizacyjnej dostawcy, co zapewni efektywną komunikację i szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów. Ponadto, w umowie należy szczegółowo określić prawa i obowiązki obu stron, w tym procedury dotyczące rozwiązywania sporów i zgłaszania roszczeń.

 

Materiał sponsorowany

 

Podobne artykuły