Prawo i przetargi Tabor

Otwarcie ofert na hybrydy i SZT dla Kolei Dolnośląskich

Otwarcie ofert na hybrydy i SZT dla Kolei Dolnośląskich Fot. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie w piątek, 5 czerwca, zakończyły przyjmowanie ofert w przetargach na zakup pociągów hybrydowych i spalinowych.

Spółka zamierzała przeznaczyć 36,9 mln złotych brutto na zakup dwóch trójczłonowych pojazdów z dwusystemowym napędem elektryczno-spalinowym (hybrydowym, HZT). Jedynym oferentem, który zgłosił chęć dostawy pociągów tego typu jest nowosądecki Newag. Propozycja producenta wynosi 56.334.000,00 zł brutto, co daje 28.167.000,00 zł za jeden pojazd. Obecnie oferta jest w trakcie szczegółowej analizy.

Koleje Dolnośląskie nie otrzymały natomiast ofert w postępowaniu na dostawę pociągów spalinowych. Spółka była zainteresowana zamówieniem dwóch dwuczłonowych składów o napędzie spalinowym.

Warto przypomnieć, że przewoźnik unieważnił poprzedni przetarg na hybrydy, z uwagi na zbyt wygórowaną cenę. Jako jedyny ofertę złożył Newag. Na początku kwietnia przewoźnik poinformował, że była to decyzja trudna, ale w przypadku przekroczenia na poziomie 50 milionów złotych – odpowiedzialna, z uwagi na dysponowanie środkami publicznymi i koniecznością dbania o dyscyplinę budżetową.

Analizowanie ofert na EZT

Trwa rozpatrywanie ofert w przetargu na zakup pięciu pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, który został ogłoszony w lutym 2020 r. Ich dostawą zainteresowane są bydgoska PESA oraz Newag. Koleje Dolnośląskie podejmą decyzję dotyczącą tego przetargu do 22 czerwca br.