Strona główna » Wiadomości » Przewozy pasażerskie » Ogromny chaos komunikacyjny w woj. kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy pytają o kompetentność pracowników Urzędu

Ogromny chaos komunikacyjny w woj. kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy pytają o kompetentność pracowników Urzędu

Adrian Izydorek
Fot. ForumKolejowe.pl

Od 1 stycznia mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego borykają się z wieloma problemami dot. wykluczenia transportowego. Jest to następstwo decyzji Marszałka Piotra Całbeckiego, który w grudniu zdecydował się na zrezygnowanie z około 40% połączeń regionalnych, które dotychczas realizowane były przez POLREGIO.

Mieszkańcy wielu regionów w województwie kujawsko-pomorskim protestowało i apelowało do Urzędu Marszałkowskiego o wycofanie się z decyzji. A przypomnijmy, że była nią podpisanie przez Urząd z POLREGIO tylko rocznej umowy na realizację przewozów regionalnych. Marszałek Piotr Całbecki zwlekał z decyzją do 12 grudnia, czyli przedednia włączenia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy. Podpisana roczna umowa pozwoli na obsługę zaledwie nieco 2,2 mln pockm, to o 1,3 mln mniej niż w latach ubiegłych.

Mieszkańcy wielu regionów w województwie organizują się poprzez stwarzanie petycji online, czy chociażby przez tworzenie stowarzyszeń oraz komitetów. Przykładem tu są m.in. Komitet Obrony Kolei w Kujawsko-Pomorskim oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Koronowie. To właśnie ta druga organizacja w dniu dzisiejszym wystosowała pismo do Marszałka Całbeckiego.

Ogromny chaos komunikacyjny

Stowarzyszenie w swoim piśmie zwraca uwagę na fakt, że po wprowadzeniu zmiany w rozkładzie jazdy zaobserwowało ogromny chaos komunikacyjny połączeń lokalnych. Przykładowo pasażerowie korzystający z połączeń na liniach Laskowice Pomorskie – Czersk, Szlachta – Wierzchucin, Sierpc – Toruń, Chełmża – Bydgoszcz, Włocławek – Kutno nie mogą dojechać do miejsc pracy, na zakupy, czy chociażby do lekarza, a w najbliższym czasie prawdopodobnie i do szkół.

W piśmie czytamy, że zdaniem Stowarzyszenia organizacja transportu w województwie wydaje się być pozbawiona logiki i fachowego podejścia do funkcjonowania transportu publicznego. Dlatego też Stowarzyszenie prosi Marszałka o publiczne udostępnienie informacji o kierunkowych kwalifikacjach pracowników biura kolejowego w departamencie transportu.

Do Marszałka padły takie pytania jak: „Ilu jest zatrudnionych w całym departamencie pracowników ogółem i ilu z nich posiada wykształcenie podyplomowe w zakresie transportu lub technika transportu?”, „Czy pracownicy biorą udział lub prowadzą wykłady w zakresie transportu kolejowego, uczestniczą lub prowadzą seminaria zagraniczne, czy biorą udział w wizytach studyjnych?”

Petycje z różnych regionów województwa

Obecnie mieszkańcy różnych regionów woj. kujawsko-pomorskiego organizują się w petycjach online, w których apelują o przywrócenie połączeń na poszczególnych liniach kolejowych. Na ten moment, przykładowo pod petycją dot. przywrócenia ruchu na trasie Włocławek Kutno podpisało się ponad 650 mieszkańców, natomiast pod petycją dot. połączeń z Laskowice podpisało się blisko 350 osób (LINK).

Zobacz również: Mieszkańcy Kujaw i Pomorza chcą przywrócenia połączeń na linii kolejowej nr 27

 

Podobne artykuły