20 października br. we Wrocławiu miały miejsce obchody 44. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy. W uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1980 roku uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kolejowych oraz poczty sztandarowe organizacji związkowych z całego kraju.
Po zakończeniu mszy w kaplicy dworca PKP Wrocław Główny nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Popiełuszko. Kapłan i męczennik”. Po nim zebrano się przy pomniku św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie złożono kwiaty. Wcześniej zaproszeni goście przemawiali do zgromadzonych.
Wrocławska lokomotywownia była jednym z wielu przystanków na naszej trudnej drodze od komunistycznej PRL do wolnej Polski. Pokonaliśmy ją pokojowo i bez rozlewu krwi, m.in. dzięki dolnośląskim kolejarzom, którzy 20 października 1980 roku przystąpili tu do protestu głodowego, oraz całemu wspierającemu ich wówczas środowisku wrocławskiej opozycji– napisał do uczestników obchodów prezydent Andrzej Duda w liście, który odczytała minister Beata Kempa.
Kolej to coś więcej niż tylko transport. To ludzie, ich historie i wartości, które budują naszą rzeczywistość – powiedział Prezes PKP S.A., Alan Beroud.
Obchody co roku upamiętniają wydarzenia z 20 października 1980 roku, kiedy to 34 osoby w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny ogłosiły głodówkę protestacyjną postulując o realizację porozumień gdańskich i apel swojego środowiska, w tym polepszenie warunków pracy, poszanowanie dla zawodu kolejarza przez ówczesne władze oraz podwyżki wynagrodzeń.
Protest trwał sześć dni i zakończył się w nocy z 26 na 27 października 1980 roku podpisaniem porozumienia. Wzbudził ogromne poparcie społeczeństwa oraz zainteresowanie mediów państwowych. Przed świetlicą lokomotywowni gromadziły się tłumy wrocławian, dając wsparcie protestującym w walce o lepszy byt i wolną, demokratyczną Polskę.
Obchody 44. rocznicy protestu głodowego kolejarzy z "Solidarności" we Wrocławiu (1980 r.). Najpierw Msza z bp. Maciejem Małygą, a potem uroczystości przy pomniku św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Dworcu Głównym PKP. Pamiętamy o bohaterskich kolejarzach. pic.twitter.com/XroVBV1lKe
— Archidiecezja Wrocławska (@archidiecezjawr) October 20, 2024