Ekonomia i rynek Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie

Obawy o wspólny bilet. Przewoźnicy mają czas na decyzję do końca września

Obawy o wspólny bilet. Przewoźnicy mają czas na decyzję do końca września

Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP) i Ministerstwo Infrastruktury (MI) oceniają, że najważniejszym “tematem” dla kolei w Polsce w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie wprowadzenie wspólnej taryfy przewoźników kolejowych. Dlatego instytucje te oczekują decyzji zarządów województw w sprawie włączenia do wspólnej taryfy przewoźników samorządowych – najlepiej do końca września.

“Z mojego punktu widzenia w najbliższym czasie, w najbliższych tygodniach, najważniejszym tematem będzie taryfa – wspólny bilet. Bo muszą zapaść decyzje PKP, samorządów, operatorów kolejowych” – powiedział wiceminister Andrzej Bittel podczas spotkania prasowego.

“Kolejne spotkanie odbędzie się jutro. Oczekujemy od marszałków, że w ciągu 2-3 tygodni zgodzą się na wprowadzenie taryfy w Polregio i SKM Trójmiasto. W Intercity oczywiście taka zgoda jest. Dalej chcemy, by zgodzili się marszałkowie, którzy zarządzają kolejami samorządowymi” – dodał Bittel.

Wiceminister przypomniał, że taryfa – wspólny bilet dla dwóch i więcej przewoźników będzie taryfą degresywną, czyli bilet wspólny będzie tańszy niż łączony.

“Po stronie Ministerstwa Infrastruktury i PKP SA jesteśmy gotowi do wprowadzenia taryfy w grudniu, tak jak padały deklaracje. Jest system informatyczny, są szkoleni pracownicy, jest źródło finansowania ze środków budżetowych” – powiedział prezes PKP Krzysztof Mamiński.

“Dziś potrzeba jednego – zgody organizatorów przewozów. Zarządy województw muszą każdą nową taryfę zatwierdzić. A to jest nowa, degresywna taryfa. Mamy nadzieję, że tak się stanie. Jeśli marszałkowie powiedzą ‘tak’, we wspólnej taryfie będzie PKP Intercity, Polregio, SKM Trójmiasto i przewoźnicy samorządowi” – wyjaśnił Mamiński.

Wspólny bilet. Decyzje samorządowych przewoźników do końca września

Pytany o harmonogram działania, szef PKP wskazał, że chciałby, by zgody marszałków zapadły “w połowie września, nie dłużej niż do końca września” i najlepiej, by były to zgody dotyczące wszystkich przewoźników.

Bittel wyjaśnił, że wątpliwości marszałków dotyczą m.in. obecności PKP Intercity od początku w taryfie, ale uważa, że to kluczowe, by przewoźnik dalekobieżny był obecny w projekcie od razu.

Mamiński z kolei podkreślił, że samorządy nie powinny obawiać się spadku przychodów z tytułu sprzedaży biletów. Według symulacji przeprowadzonej przez PKP, przychody mogą spaść o kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych na jedno województwo rocznie i zostanie to zrekompensowane wzrostem liczby pasażerów.

ISBnews