Fundacja Grupy PKP wspiera działania Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, kolejny raz przekazując darowiznę na projekt renowacji Pociągu Stuletniego, który Stowarzyszenie realizuje „wagon po wagonie”.
Projekt odbudowy pociągu stuletniego jest działaniem, które Fundacja obserwuje od wielu lat. Nasz wkład w zabytkowy pociąg to przekazanie darowizn na renowację 3 wagonów. W poprzednich latach wsparliśmy odrestaurowanie historycznego ”Adrada” z 1910 roku oraz wagonu do przewozu ptactwa domowego. Obecnie pomagamy w odbudowie polskiej węglarki z 1927 roku – podsumowuje wkład Fundacji Grupy PKP w projekt Katarzyna Kucharek, prezes zarządu.
Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei ze Skierniewic w swoich zbiorach posiada wiele wyjątkowych i często jedynych w Polsce składów. Można je podziwiać w Parowozowni Skierniewice – również historycznym miejscu na kolejowej mapie kraju – m.in. podczas drzwi otwartych, które odbywają się w wybrane weekendy roku. Najbliższe wydarzenie, które pozwoli na odwiedzenie „stulatki”, poznanie jej historii oraz kolejnych etapów projektu odbudowy, zaplanowano na 11 lipca br. Owym wydarzeniem będzie koncert – niezwykły nie tylko ze względu na wyjątkowe otoczenie skierniewickiej parowozowni.
Koncert odbędzie się na powietrzu, a scena będzie umiejscowiona na jednym z wagonów pociągu – zdradza Andrzej Paszke, członek zarządu i jeden z założycieli PMSK. Projekt odbudowy Pociągu Stuletniego pozwala na uratowanie wycofanych z użycia składów oraz zachowania ich wspaniałej historii dla przyszłych pokoleń. Wagony odnajdywane i pozyskiwane przez PSMK w swojej stuletniej historii wielokrotnie zmieniały cel i sposób użytkowania. Obiekty często trafiają do parowozowni w bardzo złym stanie, jednak dzięki miłośnikom kolei ze Skierniewic odzyskują dawny blask oraz nowe zadanie – godną emeryturę.