Infrastruktura Opinie Prawo co dnia Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Nowy cennik nie do przyjęcia – Koleje Dolnośląskie mają uwagi do planów PKP PLK

Nowy cennik nie do przyjęcia – Koleje Dolnośląskie mają uwagi do planów PKP PLK Fot. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie uważają, że nowy cennik PKP PLK z zapisem o wzroście opłat za przejazd lekkimi pojazdami szynowymi po liniach drugorzędnych nie powinien wejść w życie.

Nowy cennik PKP PLK będzie miał nieprzychylny wpływ na rozwój kolei Wczoraj pisaliśmy o możliwości składania uwag dotyczących nowego cennika dla pociągów na rozkład jazdy 2018/2019. Z opcji tej skorzystały Koleje Dolnośląskie, w których opinii nowy cennik będzie negatywnie wpływał na rozwój regionalnej i polskiej kolei.

Spółka nie zgadza się z planem wzrostu opłat za przejazd lekkimi pojazdami szynowymi po liniach drugorzędnych. Jak mówi Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich: Dla nas jest to szczególnie niezrozumiałe. Zarówno dzięki staraniom Spółki Koleje Dolnośląskie, jak i działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego    na wymienionych trasach, głównie drugorzędnych, liczba uruchamianych pociągów jest dostosowywana do potrzeb mieszkańców naszego regionu oraz ruchu turystycznego.  

Jeśli cennik wejdzie w życie,  o 76% wzrosną koszty dostępu do infrastruktury na trasie Kudowa Zdrój – Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny. Zmiany te dotkną m.in. autobusy szynowe i elektryczne zespoły trakcyjne użytkowane przez Spółkę. Można wymienić również wzrosty na danych trasach: Legnica – Dzierżoniów Śląski wzrost o 49%, czy Legnica – Żary wzrost o 47%. Jak dodaje prezes Rachwalski działania PLK mogą odwrócić pasażerów od kole. Jest to celem odwrotnym do zakładanego. Jak obliczono dla nowego rozkładu jazdy KD, Spółka musiałaby zapłacić na rzecz PKP PLK S.A. 4 mln zł netto więcej. To ok. 10% więcej niż wymaga obecny cennik.