Strona główna » Wiadomości » Nowe przystanki kolejowe wzmacniają sieć transportową w Województwie Łódzkim

Nowe przystanki kolejowe wzmacniają sieć transportową w Województwie Łódzkim

Redakcja

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły dostępność komunikacji kolejowej w województwie łódzkim, uruchamiając nowe przystanki oraz modernizując istniejące perony. Od grudnia, mieszkańcy i podróżni korzystają z nowych przystanków Jedlicze koło Zgierza, Pabianice Północne i Zgierz Rudunki, a także z odnowionych peronów w Zaosiu i Żakowicach Południowych. Inwestycje te, o wartości ponad 28 mln zł, są częścią szerszego programu poprawy dostępności i komfortu podróży kolejowych w regionie.

Trzy nowe przystanki – Jedlicze koło Zgierza, Pabianice Północne i Zgierz Rudunki – zostały uruchomione na trasach łączących Łódź z Kutnem, Sieradzem i Łowiczem. Z kolei perony w Zaosiu i Żakowicach Południowych, na linii do Tomaszowa Mazowieckiego, przeszły gruntowną modernizację. Nowe i zmodernizowane przystanki posiadają perony o wysokości dostosowanej do poziomu pociągów regionalnych, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie.

Projekt przystankowy w regionie jest częścią „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. W ramach tego programu planowana jest również budowa parkingów i stojaków rowerowych, by ułatwić pasażerom łączenie podróży koleją z transportem indywidualnym.

Przystanek Pabianice Północne powstał w ramach projektu budowy zintegrowanych węzłów multimodalnych, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Projekt obejmuje również budowę kładek nad torami oraz modernizację dworca Zduńska Wola.

Program przystankowy w łódzkim zakłada budowę i modernizację 15 lokalizacji. W ramach tego programu, w 2023 roku podpisano umowy na budowę nowych przystanków Łódź Zarzew, Głowno Północne oraz modernizację Stare Grudze, a także na nowy przystanek Izabelów k. Zduńskiej Woli.

Zakończono już budowę w dziewięciu lokalizacjach, a prace trwają w dwudziestu trzech kolejnych. Celem programu jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji i poprawa jakości podróży dla mieszkańców regionu. W całym kraju program przewiduje realizację ponad 100 parkingów przy przystankach, z budżetem wynoszącym 74,31 mln zł.

Podobne artykuły