NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie NightJet uruchomił pociąg z Wiednia do Paryża. Będzie kursować trzy razy w tygodniu

NightJet uruchomił pociąg z Wiednia do Paryża. Będzie kursować trzy razy w tygodniu

Redakcja
Fot. OBB

Na trasę Wiedeń – Paryż wróciły nocne pociągi. Połączenie NightJet zostało uruchomione przy współpracy SNCF, Deutsche Bahn i ÖBB. 

Wczoraj wieczorem, o godzinie 19:40 wyruszyło nowe połączenie NightJet’u do Paryża. Połączenie te ma kursować trzy razy w tygodniu, z wyjazdem z Wiednia w poniedziałki, czwartki i soboty. Z Paryża natomiast odjeżdżać ma we wtorki, piątki i niedziele.

Połączenie te zostało uruchomione w ramach uzgodnień między ÖBB, DB, SNCF i SBB z 2020 roku. Pociąg z Wiednia odjeżdża o 19:40 , aby o 9:42 kolejnego dnia dojechać do Paryża. W zaplanowanej relacji przejeżdża m.in. przez Linz, Salzburg, Monachium i Strasburg.

Jak zaznacza przewoźnik, pociąg ten to ożywienie historii Orient Expressu, który kursował od 2001 roku na skróconej trasie z Paryża do Wiednia, następnie w 2007 roku ponownie skrócono połączenie do odcinka Strasburg – Wiedeń, by ostatecznie zawiesić połączenie w 2009 roku.

Ceny zaczynają się od 29,90 euro

Ceny na połączenie zaczynają się od 29,90 euro – w przypadku wcześniejszej rezerwacji. Taka cena dotyczy podróży w wagonie z miejscem siedzącym. Koszt podróży (również przy wcześniejszym zakupie biletu) w kuszetce zaczynają się od 59,90 euro, natomiast w wagonie sypialnym 79,90 euro.

Kolejne nocne połączenia

Współpraca między czterema spółkami kolejowymi Deutsche Bahn (DB), Austriackimi Kolejami Federalnymi (ÖBB), francuskim SNCF i Szwajcarskimi Kolejami Federalnymi (SBB) ma zostać dalej rozszerzona. Pod koniec 2020 roku podczas Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu, przedstawiciele z Niemiec, Austrii, Francji i Szwajcarii poinformowali o planach rozwoju nocnych połączeń w Europie, realizowanych pod marką NighJet.

Pierwszymi efektami rozszerzenia współpracy mają być cztery nowe relacje Nightjet, które w ciągu najbliższych kilku lat ze sobą łącznie 12 europejskich miast. Od 12 grudnia uruchomiono pierwsze dwa połączenia, czyli Paryż – Wiedeń oraz Zurych – Amsterdam. Ale zaplanowano uruchomienie kolejnych tras:

  • Grudzień 2023: Wiedeń / Berlin – Bruksela / Paryż
  • Grudzień 2024: Zurych – Barcelona

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności