Strona główna » Wiadomości » Infrastruktura » Nastawnia bramowa w Pyskowicach ma zostać wyburzona. Zostało kilka takich obiektów w Polsce

Nastawnia bramowa w Pyskowicach ma zostać wyburzona. Zostało kilka takich obiektów w Polsce

Adrian Izydorek
Fot. Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP

Nastawnia bramowa w Pyskowicach ma zostać wyburzona. Lokalna społeczność sprzeciwia się temu, wskazując że jest to obiekt wyjątkowy i powinien zostać wpisany do  rejestru zabytków.

W czerwcu 2022 r. do członków kolektywu Stacja Pyskowice napłynęły informacje o planowanej rozbiórce unikalnej nastawni bramowej Pk5, będącej częścią kompleksu ponad 100-letniej dawnej parowozowni Pyskowice. Jak wskazuje kolektyw, rozbiórkę ostatecznie potwierdzono w marcu 2023 r.

W całej Polsce zostało zachowanych jedynie kilka nastawni „bramowych” (tj. bezpośrednio „zawieszonych” nad torowiskiem kolejowym). Znajdują się one m. in. w Gliwicach, Bytomiu czy Gdańsku. Niewiele więcej jest ich ogółem w całej Europie. Uważamy, iż z uwagi na unikalność budowli i wartość historyczną jaką niewątpliwie posiada, budynek winien być wpisany do rejestru zabytków. W najgorszym scenariuszu, jako obiekt-wydmuszka, w najlepszym – o roli muzealnej – alarmują członkowie kolektywu Stacja Pyskowice.

Jak zaznaczają społecznicy, umiejscowienie pyskowickiej nastawni jest tyle dogodniejsze, niż w wymienionych wyżej miastach, iż jest do niej wytyczona bezpieczna, nie przecinająca torów kolejowych droga dojazdowa; a także miejsce, w którym bez przeszkód zmieściłyby się schody czy winda (jeśli myśleć o jej remoncie i adaptacji na nowe cele).

Wielokrotnie, jako kolektyw Stacja Pyskowice – Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP zgłaszaliśmy gotowość do wsparcia zarówno samorządów, jak i PKP, w kwestii utworzenia placówki muzealnej w obrębie stacji kolejowej w Pyskowicach. Co cieszy, rozmowy w tym temacie będą kontynuowane na szczeblu miejskim. Co jednak martwi, PKP równocześnie przygotowuje się do kolejnych wyburzeń, dlatego wykonaliśmy własnym zaangażowaniem szczegółowe pomiary i dokumentacje fotograficzne, aby już teraz zabezpieczyć jak tylko możemy pamięć po tym obiekcie – dodają działacze.

Skierowaliśmy się do PKP z prośbą o stanowisko w sprawie.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x