NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi Na wycieczki szkolne pociągami PKP Intercity! Przewoźnik wprowadza specjalną ofertę dla szkół

Na wycieczki szkolne pociągami PKP Intercity! Przewoźnik wprowadza specjalną ofertę dla szkół

Redakcja
Fot. PKP Intercity

Kolej jako najlepszy środek transportu na szkolne wycieczki po Polsce – Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz PKP Intercity wspólnie zachęcają szkoły do wyboru pociągu na krajoznawcze wyjazdy w ramach kontynuacji programu „Poznaj Polskę”. PKP Intercity ma przygotowaną ofertę przejazdów grupowych, pozwalającą obniżyć koszty podróży nawet
o 20%.

Celem uruchomionego w ubiegłym roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wspieranie szkół w uatrakcyjnianiu zajęć i dofinansowywanie szkolnych wycieczek. To świetna okazja do tego, aby lepiej poznać Polskę i jej bogactwo. PKP Intercity jako partner programu wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki będzie promować kolei jako najlepszy, bezpieczny i najbardziej ekologiczny środek transportu na szkolne wyjazdy.

W pierwszym półroczu 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki na przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” przeznaczyło 51 mln zł. Organy prowadzące szkoły mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów wycieczki, w tym m.in. kosztów przejazdu.

„Poznaj Polskę” wchodzi w fazę wykonawczą. Od 1 kwietnia ruszają wycieczki w ramach naszego programu. Łącznie szacujemy, że będzie ich 5700, co oznacza, że około 300 tys. dzieci i młodzieży ruszy w podróż po Polsce by ją poznać dzięki programowi „Poznaj Polskę”, na który wiosną tego roku przeznaczamy 50 mln zł, jesienią kolejne 50 mln zł. Łącznie 100 mln zł w tym roku. Łącznie można powiedzieć, że ponad pół miliona dzieci i młodzieży skorzysta z wycieczek po naszym kraju finansowanych przez nas w 80 proc. – podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. – Do programu dołącza PKP Intercity, za co bardzo dziękuję. Dzięki PKP Intercity dzieci i młodzież z nauczycielami będą mogli bezpiecznie przemieszczać się po Polsce. Już wiemy, że szkoły są niezwykle zainteresowane tą ofertą – dodał minister.

Oferta PKP Intercity dla szkół

Dla szkół PKP Intercity ma przygotowaną ofertę przejazdów grupowych. To propozycja dla tych, którzy podróżują w co najmniej 11 osób. Dzięki niej od poniedziałku do czwartku oraz w soboty bilety są o 20% tańsze, a w piątki i niedziele PKP Intercity oferuje 15% rabatu od cen regularnych. Ponadto na każde 20 osób korzystających z przejazdu przypada jeden bezpłatny bilet (np. dla opiekuna).


Zobacz również: Szkolna wycieczka liceum z Krakowa… Pociągami dookoła Polski!


Wniosek na przejazd w grupie składa się przez internet, za pośrednictwem podstrony przejazdygrupowe.intercity.pl. Można to zrobić już na 90 dni przed podróżą, co ułatwia planowanie wycieczki, gdy jest ona organizowana z większym wyprzedzeniem. Liczba miejsc dostępnych w ofercie jest limitowana, dlatego warto jak najwcześniej zamówić przejazd grupy. Najpóźniej można to zrobić na 14 dni przed planowanym terminem wyjazdu. PKP Intercity rozpatruje wnioski na przejazdy grupowe maksymalnie do 5 dni roboczych.

Należy pamiętać, że we wszystkich pociągach PKP Intercity osoby posiadające ulgi ustawowe korzystają ze swoich indywidualnych uprawnień, dzięki czemu za bilety zapłacą jeszcze mniej. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych są objęci 37% ulgą na przejazdy pociągami PKP Intercity.

Program „Poznaj Polskę” jest wielką szansą na to, aby dzieci i młodzież ze szkół mogły jeszcze lepiej poznać nasz kraj. A do tego nie ma nic lepszego niż podróże. To dla nas ogromna radość, że nasze pociągi są polecane do przemieszczania się po Polsce dzięki temu, że są bezpieczne, komfortowe, ekologiczne i szybkie, jak również konkurencyjne kosztowo. Cieszymy się z zaufania, jakim jesteśmy obdarzani i życzymy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom udanych, edukacyjnych wyjazdów – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Program modernizacji polskiej kolei

Dzięki programowi modernizacji polskiej kolei, realizowanemu od kilku lat przez spółki Grupy PKP, obejmującemu m.in. unowocześnianie floty pociągów PKP Intercity i linii kolejowych, podróże koleją są coraz krótsze. Zarówno pod względem czasu, jak i cen biletów przejazdy pociągami są konkurencyjne wobec podróży autokarem. Przykładowo, szacowany czas przejazdu pociągu na trasie Łódź Fabryczna – Warszawa Centralna to 1 godzina i 25 minut w jedną stronę. Koszt podróży uczestnika jednodniowej wycieczki szkolnej, która dostanie dofinansowanie w ramach programu „Poznaj Polskę” i skorzysta z oferty przejazdów grupowych PKP Intercity oraz ulgi 37%, wyniesie 41,32 zł w obydwie strony. Podróż pomiędzy stacjami Kraków Główny a Wrocław Główny zajmie niespełna 2 godziny i 50 minut, a koszt podróży ucznia w obie strony to 63,50 zł.

Kolej ma przewagę nad innymi środkami transportu zbiorowego pod wieloma względami. Biorąc pod uwagę postępujące zmiany klimatu, warto już od lat szkolnych rozpocząć edukację w zakresie ekologii i naszych codziennych wyborów. Pociąg jako środek transportu na grupowe wycieczki szkolne może być jednym z elementów tej właśnie nauki. Mam nadzieję, że oferta przejazdów grupowych stanie się pierwszym wyborem w szkołach podczas planowania wycieczek – dodaje Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.

Pomysłodawcy akcji zgodnie podkreślają, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Charakteryzuje się ona bowiem ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją niż lotniczy. Realizując liczne działania na rzecz ochrony środowiska, PKP Intercity ma ambicję stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Liczba ośrodków, które mają dostęp do usług PKP Intercity systematycznie wzrasta. Pociągi przewoźnika docierają już do ponad 420 miast i miejscowości w Polsce. Dzięki temu zapewniony jest szybki i bezpieczny dojazd zarówno do miejskich aglomeracji, znanych turystycznych destynacji, jak i mniejszych miast oraz miejscowości.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności