Strona główna » Wiadomości » Kolej jest dla ludzi » Na wrocławski węzeł kolejowy wyjadą zabytkowe pociągi! Świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei

Na wrocławski węzeł kolejowy wyjadą zabytkowe pociągi! Świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei

Redakcja
Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu przygotował specjalne przejazdy po wrocławskim węźle kolejowym. Pociągi retro będą ciekawą atrakcją nie tylko dla miłośników kolei.

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na pociągi retro po wrocławskim węźle kolejowym. Przejazdy kierowane są nie tylko do miłośników kolei, ale także każdego kto chce nietypowo i ciekawie spędzić czas lub zobaczyć miasto z innej, rzadko doświadczanej perspektywy.

Oprócz odcinków dostępnych dla rozkładowych pociągów pasażerskich będzie można przejechać się po odcinkach, którymi na co dzień poruszają się tylko pociągi towarowe. Podczas zmian kierunku jazdy można wyjść na peron, obejrzeć dworzec, obserwować lokomotywę wykonującą manewry oraz odpinanie i podpinanie jej do składu. Istnieje również okazja, aby zajrzeć do kabiny maszynisty i przyjrzeć się pulpitowi sterowniczemu.

W trakcie jazdy i zmian kierunków będzie można posłuchać opowieści klubowego przewodnika, który opowie o historii miejsc, które odwiedzimy. Wybierając się z nami na wycieczkę wspierasz ratowanie zabytków kolejnictwa – wszystkie zyski ze sprzedaży przeznaczane są na remonty lub prace bieżące przy naszym zabytkowym taborze – zapowiada Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Pociągi poprowadzi lokomotywa spalinowa SM30 z lat 50 lub 60, z wagonami osobowymi serii Bi z 1929r. Skład nie jest ogrzewany, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w przypadku niższych temperatur.

W pociągu funkcjonuje bar serwujący kawę z ekspresu, herbatę i zimne napoje. Można w nim także kupić klubowe gadżety. Cały zysk ze sprzedaży w barze przeznaczamy na cele statutowe klubu – zaznacza Klub Sympatyków Kolei.

Klub Sympatyków Kolei tak opisuje trzy pociągi, które wyjadą na trasy 12 marca 2023 roku:

Pociąg “Zakamarki północne”

Wyruszamy ze stacji Wrocław Główny, kierujemy się estakadą przez Wrocław Mikołajów, Popowice i Różankę na Osobowice. Tam po zmianie kierunku jazdy ruszamy w stronę powrotną, ale za stacją Popowice pojedziemy łącznicą towarową wzdłuż ulicy Gnieźnieńskiej a po minięciu historycznej zabudowy i doków portu miejskiego, dojeżdżamy do stacji Wrocław Nadodrze. Tam po kolejnej zmianie kierunku nasz skład pojedzie przez Wrocław Mikołajów do stacji Wrocław Główny.

Pociąg “Zakamarki południowe”

Udajemy się pociągiem do Siechnic, gdzie po zmianie kierunku przejedziemy towarową obwodnicą Wrocławia a więc m. in. koło siedziby Telewizji przy ul. Karkonoskiej oraz Wzgórza Gajowickiego. Przy Wzgórzu Gajowickim wjedziemy na kolejną łącznicę towarową, aby wjechać na wiadukt nad ul. Grabiszyńską – najwyższy punkt kolejowy we Wrocławiu. Ostatni pociąg osobowy jechał tam w 2012 roku. Później udamy się w podróż przez Wrocław Muchobór do Wrocławia Kuźniki. Tam po zmianie kierunku jazdy pojedziemy do stacji Wrocław Główny.

Pociąg “Zakamarki zachodnie“

Wyruszamy ze stacji Wrocław Główny, kierujemy się estakadą przez Wrocław Mikołajów na Wrocław Nadodrze. Tam po zmianie “czoła” pociągu ruszamy w kierunku powrotnym, lecz w okolicach ul. Długiej wjedziemy na łącznicę towarową, która poprowadzi nas nad ul. Legnicką, koło Magnolia Park i dalej torem do stacji Wrocław Gądów. Następnie pod estakadą „Gądowianką” – pojedziemy torami, po których na codzień jeżdżą jedynie pociągi towarowe –  na wysokości stacji Wrocław Nowy Dwór wjedziemy na kolejną łącznicę towarową, gdzie przetniemy m. in. ul. Strzegomską w sąsiedztwie ronda koło Factory Outlet. Łącznicą tą dojedziemy do stacji Wrocław Zachodni (tutaj znowu nastąpi zmiana kierunku jazdy) skąd pociąg pojedzie przez Wrocław Grabiszyn do Wrocławia Głównego.

Więcej informacji wraz z możliwością zakupu biletu na stronie kskwroclaw.pl/kolejowe-zakamarki-wroclawia/

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności