Strona główna » Wiadomości » Kadry i ludzie » Na największych dworcach w Polsce wojsko otwiera punkty rekrutacji

Na największych dworcach w Polsce wojsko otwiera punkty rekrutacji

Redakcja
Fot. WOT

Na kilkunastu dworcach kolejowych otwarte zostały wojskowe Mobilne Punkty Rekrutacyjne. Powierzchnię na potrzeby otwarcia punktów udostępniają na terenie swoich obiektów Polskie Koleje Państwowe S.A. 

Punkty zostały otwarte m.in. na dworcach: Warszawa Centralna, Gdynia Główna, Kraków Główny, Bydgoszcz Główna, Lublin Główny, Wrocław Główny. Działają w godzinach: 13:00-18:00, od poniedziałku do piątku i będą czynne do końca października. Każdy zainteresowany podjęciem służby w Wojsku Polskim może tam porozmawiać z oddelegowanymi żołnierzami i uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Będzie miał również możliwość złożenia wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

W trudnych czasach polscy kolejarze znów stają na wysokości zadania. Wzmacnianie naszych sił zbrojnych – tych regularnych, zawodowych, i tych w ramach obrony terytorialnej to od zawsze cel rządu Prawa i Sprawiedliwości. Nasi poprzednicy zwijali armię, zwijali państwo. My w każdym możliwym aspekcie je wzmacniamy. Kolejarze stali na posterunku w czasie pandemii. Podołali, gdy trzeba było przewieźć ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy. Teraz występują z cenną inicjatywą. Duże dworce to świetne miejsca, by promować służbę wojskową, by zachęcać do obrony ojczyzny. Codziennie przewijają się przez nie setki tysięcy pasażerów, często młodych mężczyzn. Dziś promocja służby wojskowej to patriotyczny obowiązek każdego obywatela i każdej instytucji. Dziękuję i gratuluję realizacji pomysłu Polskim Kolejom Państwowym i Centralnemu Wojskowemu Centrum Rekrutacji – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi a Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji to kolejny przykład owocnej współpracy polskich kolei z wojskiem, nawiązanie do chlubnych tradycji historycznych. Mieszkańcy największych miast Polski zyskają dzięki temu możliwość złożenia na terenie dworców kolejowych wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Mam nadzieję, że ścisła współpraca wojska i kolei będzie gwarantem bezpieczeństwa Polski i wpłynie na rozwój strategicznej infrastruktury kolejowej – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Celem porozumienia jest ponadto utrzymanie współdziałania Wojska Polskiego i Polskich Kolei Państwowych w sprawach związanych z obronnością państwa, współpracą promocyjną, informacyjną i szkoleniową, w tym korzystanie z bazy szkoleniowej i ustalonych obiektów infrastruktury kolejowej i CWCR. Dokument podpisali: Krzysztof Mamiński – prezes zarządu PKP S.A., Andrzej Olszewski – członek zarządu PKP S.A. i pułkownik Mirosław Bryś – szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Kolejarzy i żołnierzy wiele łączy. Zarówno Wojsko Polskie, jak i praca w Polskich Kolejach Państwowych to służba społeczeństwu, w tym w obszarach strategicznych związanych z bezpieczeństwem państwa. Polsce kolejarze zawsze czynnie włączali się w patriotyczne zrywy oraz inne działania na rzecz wolności i suwerenności kraju. Dlatego właśnie PKP postanowiły wesprzeć proces rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz do Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi Krzysztof Mamiński,  prezes zarządu PKP S.A.

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji skoncentrowane jest na rekrutacji i pozyskiwaniu żołnierzy do służby zawodowej i terytorialnej. Utrzymanie współpracy z PKP S.A. jako przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu obronnym jest dla nas szczególnie ważne. Współpraca, współdziałanie i wzajemne wsparcie na rzecz bezpieczeństwa i obronności naszej Ojczyzny – a proces rekrutacji do zwiększanych liczebnie Sił Zbrojnych RP jest tego wyrazem – jest potwierdzeniem wspólnych celów i działań na rzecz społeczeństwa i państwa – mówi pułkownik Mirosław Bryś – szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności