NaKolei.pl WiadomościTabor Na muzealną linię 0 w Krakowie wyjadą historyczne „eNki”

Na muzealną linię 0 w Krakowie wyjadą historyczne „eNki”

Redakcja
Fot. MPK S.A. w Krakowie

W niedzielę, 31 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej będzie kursował historyczny skład tramwajów N numer 26 +4ND numer 573. Popularne „eNki” przez wiele lat były najpowszechniejszym typem taboru w polskich miastach.

Produkowane w latach 1949 – 56 w chorzowskim Konstalu oraz w Sanoku i Gdańsku wywodziły się bezpośrednio z wojennej niemieckiej konstrukcji typu KSW. Ostatni tramwaj tego typu kursujący liniowo zjechał z krakowskich ulic w 1988 roku. To właśnie te wagony były w przeszłości podstawowym środkiem transportu  mieszkańców budowanej Nowej Huty i pracowników Kombinatu.

W 1950 roku dostarczono do Krakowa dziewięć wagonów typu ND z Sanoka i były to zarazem ostatnie dla Krakowa wagony tramwajowe z tej fabryki, w której kupowano tramwaje przez pięćdziesiąt lat. Kolejne wagony z rodziny „eNek” dostarczane przez fabrykę w Chorzowie różniły się już od tych wyprodukowanych w Sanoku m.in. sposobem otwierania okien.

Na przełomie lat 60. i 70. sanockie wagony poddano modernizacjom, w czasie których pojazdy unifikowano i wyposażano w takie same rozwiązania: podwójne drzwi, jeden kierunek ruchu, duże otwierane okna, łożyska toczne zestawów kołowych. Wagony doczepne 4ND są rozwojową wersją wagonów typu ND. Wygląd oraz wyposażenie tego typu fabrycznych wagonów było z biegiem czasu pierwowzorem do wszelkich modernizacji prowadzonych przez przedsiębiorstwa komunikacyjne. Odbudowę zabytku 4ND oparto na pudle i podwoziu wagonu technicznego.

Premiera odrestaurowanego wagonu, któremu nadano numer 573 miała miejsce podczas ostatniego dnia 16. sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej w dn. 23.09.2018 roku. Natomiast w dniu 17 września 2006 roku, z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, zorganizowana została Parada Zabytkowych Tramwajów podczas której został zaprezentowany po raz pierwszy wagon Konstal N numer 26.

Tramwaje na linii nr 0 kursować będą z ul. Dajwór przez:

» Św. Wawrzyńca » Starowiślna » Plac Bohaterów Getta » Limanowskiego » Krakowska » Stradomska » Św. Gertrudy » Dominkańska » Franciszkańska » Straszewskiego » Piłsudskiego » al. 3 maja » CICHY KĄCIK » al. 3 maja » Piłsudskiego » Podwale » Dunajewskiego » Basztowa » Westerplatte » Starowiślna » DAJWÓR

W zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa. Pomoc w obsłudze historycznych pojazdów zapewniają członkowie Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych – przypomina MPK.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

W tym roku KLM została uruchomiona już po raz 20.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności