Bez kategorii Transport miejski Wiadomości

MPK – Łódź podpisało umowę z PESĄ

MPK – Łódź podpisało umowę z PESĄ Fot. MPK Łódź

W Łodzi została podpisana umowa między miejscowym MPK i spółką PESA w sprawie dostawy 12 tramwajów niskopodłogowych.

MPK zapłaci za tramwaje 99,6 mln zł brutto, w tym 74% pochodzi z unijnego dofinansowania. Miasto zbuduje też halę do obsługi pojazdów za około 17 mln zł. Pojazdy mają być dostarczone przewoźnikowi w 2018 roku, a konkretnie najpóźniej do 15 października przyszłego roku.

Łódź kupiła pięcioczłonowe, niskopodłogowe tramwaje, a każdy z nich będzie mógł przewieźć 212 osób, w tym 50 na miejscach siedzących. To pojazdy zbliżone do modelu Swing, jaki PESA sprzedała do Łodzi dwa lata temu (chodzi o 22 sztuki). Obsługują one zmodernizowana linię nr 10 na trasie Wschód-Zachód (W-Z), łączącej osiedla Retkinia i Olechów.

– Jesteśmy bogatsi o doświadczenia i dlatego w nowych modelach będzie o 10 więcej miejsc siedzących i więcej miejsca dla osób niepełnosprawnych – powiedział Tomasz Zaboklicki, prezes PESY. Co ciekawe, siedzenia w nowych tramwajach będą antybakteryjne.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że odnowienie taboru tramwajowego top jeden z najważniejszych priorytetów inwestycyjnych w mieście. A to dlatego, że MPK posiada niewiele nowych pojazdów. Wkrótce MPK-Łódź ogłosi przetarg na zakup następnych 30 nowych tramwajów w ramach innego dużego projektu “Tramwaj dla Łodzi”.