Ekonomia i rynek Infrastruktura Polityka

Morawiecki: Projekt CPK jest podziwiany przez komentatorów ekonomicznych z całego świata

Morawiecki: Projekt CPK jest podziwiany przez komentatorów ekonomicznych z całego świata Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej CPK Mat. YouTube

Pan Rafał Trzaskowski sugeruje, że nie warto budować CPK wraz z liniami kolejowymi, nie warto przełamywać tych zaszłości, tych opóźnień w rozwoju, przy tej okazji wskazuję na port w Berlinie. Bo tak jak port w Berlinie, nie jest portem dla Polski- jest portem dla Niemiec. Jest portem, który ma służyć gospodarce niemieckiej – powiedział Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji CPK.

W dniu dzisiejszym miała miejsce konferencja prasowa CPK, podczas której, przede wszystkim skupiono się na zaprezentowaniu słuszności kontynuowania inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny. Tak jak pisaliśmy na naszym portalu, że inwestycje są najlepszą tarczą antykryzysową – takie zdanie wspólnie mieli uczestnicy konferencji: Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Marcin Horała  oraz Mikołaj Wild.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na to, że inwestycje są kluczem do rozwoju, a w przypadku kryzysu – wyjściem na prostą.

Chcemy, żeby Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego jak wielkim jesteśmy narodem, a jest nas 38 milionów i nie mam żadnej wątpliwości, że jesteśmy w stanie realizować ambitne cele, skoro Polacy potrafią wybijać się na całym świecie, co przez setki lat historii i trudnych dla nas lat emigracji niejednokrotnie pokazaliśmy. Dlatego powstała idea budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Portu Komunikacyjnego, który nie będzie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale który będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki i który wpisze się w wielki Plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie. Zepnie on komunikacyjnie wszystkie regiony Polski poprzez rozwiniętą sieć kolejową i poprzez rozwiniętą sieć drogową, a wreszcie będzie dawał Polsce rozpoznawalność na całym świecie i  powodował, że Polska stanie się także atrakcyjnym miejscem do tworzenia tego wielkiego, światowego biznesu – powiedział Prezydent RP, Andrzej Duda.

Centralny Port Komunikacyjny stworzyłby około 150 tysięcy miejsc pracy. Bezpośrednio, przy samym porcie byłoby to około 40 tysięcy miejsc pracy, natomiast 110 tysięcy we wszystkich przedsięwzięciach gospodarki. Dzięki CPK powstałoby 1800 km nowych linii kolejowych oraz 400 nowych dróg. Szacuje się, że rocznie Port obsługiwałby 45 mln pasażerów, natomiast w przyszłości liczba ta oscylowałaby nawet wokół 70 mln ludzi. CPK oprócz zysków z obsługi pasażerskiej, generowałoby zyski dzięki utworzeniu nowych centr logistycznych, hubów o charakterze gospodarczym.

Bardzo bym chciał, żeby Centralny Port Komunikacyjny służył rozwojowi Europy, ale poprzez rozwój Polski. Żebyśmy to my wysuwali się w Europie na czołowe miejsca. CPK jest dla Polski ogromną szansą – powiedział Prezydent Duda podczas konferencji.

Lotnisko w Berlinie służy gospodarce niemieckiej

Podczas konferencji nie zabrakło odpowiedzi Rządu na krytykę opozycji w sprawie inwestycji CPK.

Pan Rafał Trzaskowski sugeruje, że nie warto budować CPK wraz z liniami kolejowymi, nie warto przełamywać tych zaszłości, tych opóźnień w rozwoju przy tej okazji wskazuję na port w Berlinie. Bo tak jak port w Berlinie, nie jest portem dla Polski – jest portem dla Niemiec.  Jest portem, który ma służyć gospodarce niemieckiej. Tak jak metro w Berlinie, przecież nie rozładuje ruchu pasażerskiego w Warszawie, tak my – Polacy, potrzebujemy wielkich, naszych, programów rozwojowych – skomentował Premier Mateusz Morawiecki.

Tak duża inwestycja cieszy już teraz zagranicznych inwestorów, którzy gotowi są otworzyć własne inwestycje na terenie Polski, korzystając z tak dużego Portu, dającego ogromne możliwości logistyczne. Okazją dla Polski byłyby zyski z podatków, płaconych przez zagraniczne firmy na terenie Polski. Byłby to kolejny zastrzyk gotówki dla Skarbu Państwa.

Patrząc na obecną sytuację związaną z tzw. “korona-kryzysem”, rezygnując z tak dużych Rządowych inwestycji, narazilibyśmy się na popadnięcie w skrajny kryzys, ucząc się na przykładach z historii – podstawą wyjścia z dołka są duże inwestycje, tak jak to miało miejsce w ubiegłym wieku.

Centralny Port Komunikacyjny to przede wszystkim wielka szansa. Szansa na przyspieszenie naszego rozwoju gospodarczego, na wyjście z tego spowolnienia spowodowanego epidemią – zapewnił Marcin Horała, Pełnomocnik Rządu ds. CPK. Ci którzy mówią, tak jak Pan Trzaskowski, że powinniśmy zrezygnować z CPK, tak naprawdę mówią, że mamy miliardy dolarów wypchnąć z Polski, że są one Polsce niepotrzebne, że nie chcą tych pieniędzy dla Polaków, chcą je oddać innym krajom na Świecie – dodał Horała.