Strona główna » Wiadomości » Moda na „zabawę” zatrzymywania pociągów Radio-Stopem. W Polsce już 60 przypadków

Moda na „zabawę” zatrzymywania pociągów Radio-Stopem. W Polsce już 60 przypadków

Redakcja
Mat. YT / "tmechatronik"

W kwietniu 2021 roku, opolska Straż Ochrony Kolei otrzymała informacje o czterech przypadkach użycia sygnału Radio-Stop przez osoby nieuprawnione. W całym kraju odnotowano już 60 tego typu incydentów.

Radio-Stop jest systemem, który przez swój sygnał pozwala na zatrzymanie wszystkich pojazdów trakcyjnych w zasięgu. Automatyczne hamowanie pojazdów jest możliwe, gdy pokładowy radiotelefon jest podłączony do SHP. Jeżeli nie, słysząc sygnał A1 r „Alarm” maszynista jest zobowiązany do rozpoczęcia hamowania.

W kwietniu br. opolska komenda SOK otrzymała informacje o czterech przypadkach użycia sygnału alarmowego Radio-Stop. Nie wynikało to z sytuacji zagrażającej wypadkowi, lecz była to czyjaś bezmyślna zabawa. Pociągi w trasie, które znalazły się w zasięgu nadanego sygnału zostały zatrzymane. Według SOK, nie był to przypadek, ponieważ uruchomienie systemu Radio-Stop wymaga dostępu do odpowiedniego sprzętu, ale także wiedzy o częstotliwościach, na jakich działa system oraz sekwencji samego sygnału.

W kwietniu na terenie województwa opolskiego mieliśmy cztery takie przypadki. W skali całego kraju mówimy już o 60 zdarzeniach. Niestety, jest problem w namierzeniu nadajnika i osoby go obsługującej. Nie zmienia to faktu, że o każdym takim przypadku informujemy policję i sprawca musi liczyć się z odpowiedzialnością karną – poinformował Rzecznik Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Opolu Adam Radek

Źródło : PAP / NaKolei.pl

Podobne artykuły