NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego walczą o przywrócenie połączeń kolejowych. Powstała petycja online

Mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego walczą o przywrócenie połączeń kolejowych. Powstała petycja online

Adrian Izydorek
Fot. POLREGIO

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, województwo kujawsko-pomorskie zostało w znaczącym stopniu odcięte od kolei. Ma to związek z podpisaniem przez Zarząd województwa ograniczonej umowy z POLREGIO. Mieszkańcy powiatu włocławskiego zaczęli zbierać podpisy pod petycją o przywróceniu ruchu na linii Włocławek – Kutno.

Marszałek woj. kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki zwlekał z decyzją o podpisaniu umowy na realizację regionalnych przewozów kolejowych do ostatniej chwili. Ostatecznie do podpisania umowy doszło 12 września 2020 roku, w przededniu włączenia w życie nowego, rocznego rozkładu jazdy. Umowę podpisano, lecz była ona znacznie okrojona w porównaniu do wcześniej obowiązującej. Województwo kujawsko-pomorskie zdecydowanie nie poszło śladami innych regionów w Polsce, gdyż zdecydowało się na podpisanie wyłącznie rocznej umowy na realizację przewozów przez POLREGIO. Warto zaznaczyć, że w przypadku innych województw, okres obowiązujący umowy to zazwyczaj 10 lat.

Województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym województwem, które zdecydowało się na radykalne zmiany w połączeniach kolejowych. W ramach umowy, POLREGIO zrealizuje o 1,3 mln pockm mniej niż w latach ubiegłych. Decyzja Zarządu województwa oznaczała zlikwidowanie kilkudziesięciu połączeń, w tym m.in. całkowite wstrzymanie ruchu na linii Włocławek – Kutno.

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim z kolei skorzystało 8,2 mln pasażerów, z tego udział przewozów regionalnych to 79%.

Mieszkańcy powiatu włocławskiego reagują

Decyzja Marszałka Całbeckiego w znacznym stopniu dotknęła mieszkańców powiatu włocławskiego, którzy zostali odcięci od kolei.

My niżej podpisani – Mieszkańcy Powiatu Włocławskiego oraz sąsiadujących powiatów zwracamy się z prośbą o zmianę decyzji dotyczącej likwidacji połączeń kolejowych z dniem 1 stycznia 2021 roku na trasie Włocławek-Kutno-Włocławek. Z ogromnym zaskoczeniem i żalem przyjęliśmy wiadomość o kuriozalnej decyzji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o podpisaniu z POLREGIO niekorzystnej umowy na przewóz pasażerów, która oznacza radykalne cięcia przewozów kolejowych na ww. trasie – czytamy w apelu Mieszkańców.

Mieszkańcy zwrócili uwagę na fakt, że to ich region jako jedyny w Polsce zdecydował się na takie cięcie połączeń kolejowych, które jak tłumaczy Urząd Marszałkowski, spowodowane jest problemami finansowymi.

Zmiana niekorzystnie wpłynie na podejmowanie aktywności zawodowej, dotarcie do placówek specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz ujemnie wpłynie na turystykę lokalną i codzienne potrzeby konsumpcyjne. Trzeba też wspomnieć, że z transportu kolejowego na tej trasie korzysta młodzież kształcąca się w szkołach na terenie Miasta Włocławek. Po powrocie uczniów do Szkół, nawet przy zastępczej komunikacji autobusowej, dotarcie do placówek szkolnych będzie znacznie utrudnione – zwracają uwagę na problem Mieszkańcy powiatu włocławskiego.

Mieszkańcy zaznaczają, że nie zgadzają się z taką decyzją, dlatego też stworzyli petycję, którą można podpisać online na stronie www.petycjeonline.com

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności