NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Mieszkańcy Polski i Czech domagają się przywrócenia połączenia KŚ do Bogumina. Jest petycja

Mieszkańcy Polski i Czech domagają się przywrócenia połączenia KŚ do Bogumina. Jest petycja

Redakcja
Fot. Koleje Śląskie

Mieszkańcy Polski i Czech wystosowali wspólną petycję do Kolei Śląskich oraz Kolei Czeskich o przywrócenie połączenia samorządowego przewoźnika do Bogumina. Kurs póki co jest skrócony do Chałupek uniemożliwiając przesiadkę do kolejnych pociągów na terytorium Czech.

Pasażerowie Kolei Śląskich przez ostatnie lata swobodnie mogli korzystać z połączenia, które przebiegało przez przejście graniczne z Chałupek do Bogumina na terenie Czech. Wraz z początkiem pandemii, w 2020 roku połączenie skrócono do Chałupek, by w lipcu 2020 roku na chwilę przywrócić połączenie do Bogumina. Wraz z nadejściem drugiej fali połączenie znowu zostało zamrożone, mimo to że obecnie nie ma żadnych przeszkód przy przekraczaniu granicy, nie wiąże się to z żadnymi obostrzeniami. Mieszkańcy regionu byli pełni nadziei, że połączenie uda się przywrócić wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy.

Dziś mamy jesień 2022 r., granica polsko-czeska jest otwarta, a połączenie nie zostało przywrócone – pociągi linii S71 kończą trasę w Chałupkach. Co więcej, brak kursów na odcinku Chałupki – Bogumin w niedawno opublikowanym rozkładzie jazdy na przyszły rok wyraźnie wskazuje na brak zamiarów odwieszenia/reaktywacji tego połączenia – czytamy w petycji.

Jak podają zgłaszający petycję, Koleje Śląskie jako argumenty za usunięciem połączenia wskazują: niewystarczające uwarunkowania techniczne, wymagania dotyczące znajomości języka czeskiego przez maszynistów, mnogość połączeń międzynarodowych uruchamianych przez spółkę PKP Intercity na tej samej trasie oraz niska frekwencja podróżnych na wspomnianym odcinku.

Jesteśmy zdania, że problemy te nie przekreślają możliwości wznowienia połączenia. Warto zaznaczyć, że przepisy związane z ruchem międzynarodowym nie zmieniły się od 2020, a kwestie takie jak konieczność znajomości języka czeskiego przez maszynistów można rozwiązać odpowiednimi kursami i współpracą ze stroną czeską. Nawet w obliczu zawieszenia połączeń do Bogumina Koleje Śląskie współpracują przecież przy realizacji dwóch linii transgranicznych, tj. Zwardoń – Żylina i Cieszyn – Frydek-Mistek.

Osoby zgłaszające petycję wskazują, że połączenie kolejowe do Bogumina jest potrzebne z kilku powodów. Przede wszystkim stacja ta stanowi ważny węzeł przesiadkowy, z którego korzystają osoby podróżujące w kierunku Brna, Pragi, Niemiec, Austrii, Węgier czy Słowacji – a także Polski. Regionalna linia łącząca Katowice z Boguminem i oferująca łatwą przesiadkę do Ostrawy stanowi ważne uzupełnienie siatki połączeń kolejowych na Śląsku.

Wśród pasażerów korzystających z przywróconego połączenia z pewnością znajdą się turyści, zarówno ci zaczynający dłuższą podróż po Czechach bądź Polsce, jak i planujący krótkie wizyty w miastach kraju morawskośląskiego. Co więcej, z pociągu skorzystają osoby podróżujące w celach rodzinnych i osobistych – dojazd przez Czechy bywa wygodnym rozwiązaniem dla Polaków żyjących w regionie przygranicznym, a Czesi licznie podróżują do Polski w celach handlowych i wypoczynkowych. Ponadto dobrze funkcjonujące pociągi mogą również stanowić alternatywę dla polskich pracowników zatrudnionych w Czechach, a także ułatwiać kontakty z mniejszością polską żyjącą na Śląsku Cieszyńskim.

Cała treść petycji dostępna online.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności