Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) we współpracy z PKP S.A. i spółką PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście zorganizował warsztaty pozwalające nabyć dodatkową wiedzę w zakresie funkcjonowania aglomeracyjnych przewozów pasażerskich w kraju i Europie.
Warsztaty potrwają trzy dni (28-31 maja). Organizatorami są Międzynarodowy Związek Kolei (UIC), PKP S.A. i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Szkolenie jest skierowane do managerów pracujących w przedsiębiorstwach kolejowych, jak i pracowników w administracji rządowej i samorządowej.
Szkolenie ma przekazać uczestnikom przydatną wiedzę w temacie pasażerskich przewozów aglomeracyjnych. Pomoże w tym wymiana doświadczeń spółek biorących udział w warsztatach. Mowa również o doświadczeniach podmiotów organizujących spotkania. Jak podaje PKP S.A. program szkoleniowy ma na celu m.in. zbadanie wszystkich elementów składających się na różne systemy kolei miejskich, podmiejskich i regionalnych (CRTS).
– Dzięki współpracy Grupy PKP oraz innych działających w Polsce przedsiębiorstw kolejowych z Międzynarodowym Związkiem Kolei w obszarze innowacyjności, tworzone są realne podstawy do podnoszenia konkurencyjności tej gałęzi transportu. Ma to szczególne znaczenie w aspekcie realizowanej przez polski rząd strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Spółkę PKP SKM w Trójmieście reprezentował Bartłomiej Buczek, członek zarządu, przewodniczący Grupy Roboczej CRTS w UIC. PKP S.A. reprezentował prezes spółki, Krzysztof Mamiński. Uczestnikami szkolenia byli również przedstawiciele takich spółek i organizacji jak POLREGIO, ŁKA, NEWAG, PESA Bydgoszcz, BLS AG, FGC) CUPT, Instytut Kolejnictwa, UTK.