Kolej na świecie

Metro przejeżdża nad Złotym Rogiem

Metro przejeżdża nad Złotym Rogiem

W połowie lutego otwarte zostało przez premiera Turcji Erdogana mierzące 3,5 km przedłużenie linii M2 w Istanbule, największym mieście Turcji. Linia M2, dzięki temu przedłużeniu, dojeżdża do stacji Yenikapi, na której krzyżują się trzy linie M1a, M1b i M2.

Nowy odcinek kosztował 671 mln dolarów, ma 3 stacje i przejeżdża nad zatoką Złoty Róg, należącą do cieśniny Bosfor, po moście.

Podwieszany most zbudowany został przez konsorcjum włoskiej spółki Astaldi i tureckiej Gülermak. Cały most ma długość 936 metrów, w tym 120 metrów części obrotowej umożliwiającej przepływanie dużym statkom.

Projekt był dużym wyzwaniem i osiągnęliśmy szczęśliwy koniec, powiedział prezydent Istambułu Kadir Topbas podczas otwarcia przedłużenia. Zakończenie przeciągnęło się o cztery lata i kosztowało dodatkowe 53 mln dolarów, które pochłonęły m. in. odnalezione pozostałości po statkach w zatoce. Kontrowersje wzbudził również wygląd mostu. Bez zgody UNESCO zmieniono podpory mostu. Zmiana ta wpłynęła na widok historycznej części miasta.

Metro w Istambule założono w 1989 roku, ma już ponad 90 km, w tym 4 linie, 62 stacje i 23 kolejne stacje w budowie.

 

Źródło: Railway Gazette